czwartek, 02 marzec 2023 21:32

Powiat tarnowski oddał hołd żołnierzom niepodległości

Napisał

W Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbyły się powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem wydarzenia był Samorząd Powiatu Tarnowskiego wraz z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciężkowicach.

Starosta tarnowski Roman Łucarz powiedział, że to święto w powiecie tarnowskim od lat jest obchodzone w szczególny sposób i ma wyjątkowe znaczenie. – Oddajemy w wielu miejscach naszego powiatu cześć i hołd bohaterom, którzy oddali życie za wolną Polskę, ale nigdy się jej nie doczekali. To nasz obowiązek i nasza powinność. Byli bestialsko traktowani i mordowani przez antybohaterów, którzy zdradzili swoją ojczyznę i służyli okupantowi – mówił.

Refleksjami na temat istoty Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych podzielił się historyk dr Wojciech Frazik z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. W swoim wystąpieniu przypomniał, że struktury żołnierzy niepodległości – jak określił walczących z okupacją sowiecką po 1945 roku – były również bardzo mocne na ziemi tarnowskiej i działały dość długo.

- Oni przede wszystkim służyli państwu. Niezależnie od tego, jak to wyglądało, ile lat po wojnie to się działo, czy jakie to były działania, ideą tych ludzi było służyć niepodległemu państwu Polskiemu i dać sygnał, że ta idea żyje w społeczeństwie. Powinniśmy się od nich uczyć właśnie takiego niezłomnego patriotyzmu i trwania przy Polsce – przekonywał.

Grupa wokalno-aktorska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku zaprezentowała montaż słowno-muzyczny „Wilczym tropem”.

W Kąśnej Dolnej obecni byli również m.in. posłowie na Sejm RP – Anna Pieczarka i Wiesław Krajewski, wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch, prezes Zakładów Mechanicznych Henryk Łabędź, członek zarządu i dyrektor generalny Grupy Azoty Zbigniew Paprocki, wicestarosta tarnowski Jacek Hudyma, Tomasz Stelmach z zarządu powiatu, radna powiatowa Grażyna Karaś, a także przedstawiciele gminnych władz samorządowych różnego szczebla, służb mundurowych oraz młodzież szkolna.

Żołnierzy Niezłomnych uczczono także na cmentarzu komunalnym w Tarnowie-Krzyżu. Złożono wieńce i kwiaty na grobach spoczywających tam żołnierzy antykomunistycznego podziemia: Mieczysława Cielochy, Stanisława Kiełbasy, Antoniego Trzepli i Jana Kmiecia. W uroczystości, zorganizowanej z inicjatywy wiceministra edukacji i nauki prof. Włodzimierza Bernackiego, wziął udział etatowy członek zarządu powiatu tarnowskiego Tomasz Stelmach.

Inf.: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Czytany 126 razy
Odsłon artykułów:
16783342

Odwiedza nas 91 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…