wtorek, 22 listopad 2022 06:44

Jesień z Sanktuaryjną Orkiestrą Dętą

Napisał

W dniu patronki muzyki prezentujemy kolejne podsumowanie działań podejmowanych przez Sanktuaryjną Orkiestrę Dętą.

Miesiącem maryjnym nazywany jest październik, w którym do codziennego odmawiania różańca wzywał w 1885 roku papież Leon XIII. W tuchowskim sanktuarium odpowiedzią na ten apel jest wieczorna modlitwa różańcowa prowadzona przez poszczególne grupy parafialne. Orkiestrę zaszczyt prowadzenia tej pięknej modlitwy przypadł na pierwszą sobotę miesiąca, co miało miejsce 1 października.

Dzień później odbyła się procesja różańcowa ulicami miasta Tarnowa. Wierni podążali szlakiem 3 sanktuariów - Matki Bożej Szkaplerznej na Burku, Matki Bożej Fatimskiej oraz Matki Bożej Bolesnej. Poszczególne cząstki przeplatano odpowiednimi rozważaniami, którym towarzyszyły pieśni wykonywane przez tuchowską orkiestrę. Hasło przewodnie procesji brzmiało: "Chrześcijanie na tym świecie liczą się tylko wtedy, gdy przynoszą pokój”

Listopad – symbol pamięci

Listopad rozpoczyna się w kościele katolickim od Uroczystości Wszystkich Świętych. Orkiestra tego dnia wykonuje marsze żałobne grane między tajemnicami różańcowymi odmawianymi za zmarłych podczas procesji na cmentarz. 1 listopada w sposób szczególny jesteśmy winni pamięć pamięć i modlitwę, którą na grobach zmarłych muzyków zewnętrznie symbolizują znicze z okolicznościowymi plakietkami. Nie wszędzie możemy dotrzeć, ale staramy się pamiętać o wszystkich, którzy w swym życiu byli związani z Sanktuaryjną Orkiestrą Dętą.

Do refleksji skłania też dzień 11 listopada. W tym roku świętowano tego dnia 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. To radosny czas, który jednak został okupiony poświęceniem wielu ludzi, którzy gotowi byli poświęcić swą wolność osobistą, swoje dobra i życie, na rzecz utraconej Ojczyzny, o czym przypominał w 2018 roku papież Franciszek.

W Tuchowie świętowanie życia w wolnej Polsce odbyło się podczas pikniku patriotycznego poprzedzonego mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej, w której uczestniczyliśmy. Następnie zagraliśmy krótki koncert utworów patriotyczny na otwarcie pikniku, którego organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Tarnowie, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP o. Bogusław Augustowski CSsR i radny Rady Gminy Tuchów Mateusz Janiczek.

Dzień wcześniej dokonaliśmy w sali prób podsumowania ostatniego roku, w którym przedstawionym zostało sprawozdanie z aktualnej sytuacji finansowej, omówionym został nowo wprowadzony regulamin SOD, a także zanalizowanym został rok pod kątem łącznej liczby występów.

Jesienny czas grań zakończyliśmy 19 listopada, kiedy to w ramach Cecyliady do grona członków SOD włączonym został Bartosz Kwaśny. W tym dniu wspominaliśmy św. Cecylię, choć liturgiczne wspomnienie patronki muzyki przypada na 22 listopada. Z przyczyn organizacyjnych nasze świętowanie zostało przeniesione. Przed wieczorną mszą świętą wzięliśmy udział w wypominkach za zmarłych SOD, następnie w mszy i Agapie odbywającej się w jadalni pielgrzyma.

Paweł Stańczyk

Czytany 173 razy
Odsłon artykułów:
16594597

Odwiedza nas 69 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…