wtorek, 25 październik 2022 10:51

Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym z roku 1918

Napisał

30 października Tarnów obchodzi swoje oficjalne Święto – Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym z roku 1918.

Jak informują inicjatorzy Święta, Kapituły Festiwalu Niepodległości i jego organizatorzy, to na ulicach Tarnowa zrealizowało się 104 lata temu, realnie i w pełni, marzenie wielu pokoleń naszych rodaków o uwolnieniu się spod jarzma zaborców. Mieszkańcy naszego miasta i regionu, jako pierwsi poczuli smak tej wolności. Smakowała ona tym lepiej, że nikt jej im nie podarował. Wojskowi i cywile, zarówno tarnowianie, jak i przebywający wówczas w Tarnowie oficerowie- Polacy z innych rejonów Małopolski, współpracując ze sobą wywalczyli ją czynem, w nocy z 30 na 31 października 1918 r. , rozpoczynając tym samym swoistą sztafetę niepodległości, która w kolejnych godzinach i dniach zawitała do kolejnych polskich miast i regionów. Zaraz po Tarnowie, w ostatnim dniu października z odzyskanej niepodległości cieszyli się jeszcze mieszkańcy Bochni, Krakowa, Nowego Sącza, Zakopanego, Limanowej, Wieliczki, Wadowic i Andrychowa.

Świadomość tego chlubnego, wspólnego dziedzictwa powinna napawać dumą i łączyć nas – mieszkańców Tarnowa, ziemi tarnowskiej i całej Małopolski – ponad wszelkimi podziałami, pozwalając stawać się lepszymi Polakami i bliźnimi.

Widomym znakiem naszego stosunku do tego dziedzictwa może i powinno być wcześniejsze wywieszenie narodowej flagi. Tak, aby powiewała już 30 października i eksponowana była na naszych domach, blokach, na siedzibach i budynkach publicznych do 11 listopada, czyli Narodowego Święta Niepodległości. Zachęcamy do tego wszystkich mieszkańców Tarnowa i okolic.

Tym prostym, symbolicznym gestem najlepiej podkreślimy historyczny, pionierski wkład naszej lokalnej wspólnoty w niepodległość Ojczyzny i łączące nas z poprzednimi pokoleniami, przywiązanie do polskiego, wolnościowego etosu.

Organizatorzy zachęcają też do jak najliczniejszego wzięcia udziału w obchodach Święta Miasta Tarnowa „Pierwsze Niepodległe”, w tym także do uczestnictwa w oficjalnych uroczystościach, które rozpoczną się w niedzielę 30 października o godzinie 14:00 pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Niech nie zabraknie na nich reprezentacji wszystkich lokalnych instytucji, osiedli, szkół, organizacji i środowisk.

Bądźmy pierwsi, jak nasi przodkowie 104 lata temu.

W imieniu inicjatorów Święta, Kapituły Festiwalu Niepodległości i jego organizatorów: Piotr Dziża- prezes Fundacji Pro Patria Semper oraz Ryszard Żądło- przewodniczący Kapituły

Czytaj także: Rocznica niepodległości w Tarnowie i regionie

Czytany 119 razy
Odsłon artykułów:
16594648

Odwiedza nas 164 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…