środa, 05 październik 2022 01:56

Dzień Patrona Szkoły w Łękawicy

Napisał

W piątek 30 września br. odbył się Dzień Patrona Szkoły w Łękawicy, połączony z uroczystym odsłonięciem muralu, upamiętniającego Bohaterów Westerplatte.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych i instytucji gminnych, nauczyciele, uczniowie, rodzice, społeczność szkolna oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Łękawicy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, radna powiatu tarnowskiego Magdalena Kopczyńska, radny powiatu tarnowskiego Józef Gądek, dyrektor Kuratorium Oświaty w Krakowie – Delegatura w Tarnowie Łukasz Drewienkiewicz. W wydarzeniu udział wzięli również Ryszard Paprocki, Wiktor Paprocki – autorzy muralu oraz córka Westerplatczyka Natalia Trzos. Po przecięciu wstęgi, zebrani wysłuchali przemówień oraz listu okolicznościowego od sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki prof. Włodzimierza Bernackiego. Następnie obejrzeli przedstawienie w wykonaniu uczniów łękawickiej szkoły. 

Mural ku czci Bohaterów Westerplatte jest drugim malowidłem wielkoformatowym w naszej gminie. Pierwszy, przedstawiający postać Heleny Marusarzówny powstał na budynku szkoły podstawowej w Pogórskiej Woli, w 2021 roku. Te dwa murale niosą za sobą konkretne przesłania, ukazują historie związane z daną miejscowością, uczą patriotyzmu, szacunku, a także skłaniają do refleksji. Dla wielu z nas są wyjątkową lekcją historii, która na długo zapadnie w pamięci.

Powstanie muralu było możliwe dzięki dotacji pozyskanej przez Gminne Centrum Kultury i Bibliotek w Skrzyszowie, w kwocie 20 tys. zł, w ramach projektu „W służbie Niepodległej”.

Uroczystość odsłonięcia muralu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu powiatu tarnowskiego.

Inf.: Urząd Gminy w Skrzyszowie

Czytany 103 razy
Odsłon artykułów:
16497363

Odwiedza nas 309 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…