sobota, 10 wrzesień 2022 11:51

Rocznica wywózek z tarnowskiego więzienia do KL Ravensbruck

Napisał

W najbliższy poniedziałek 12 września przypada podwójna rocznica tarnowskich transportów więźniarek do KL Ravensbruck. W tym dniu Fundacja Pro Patria Semper zaprasza do aktywnego, wspólnego wspomnienia bohaterek tych rocznic, tj. do uczestnictwa w dedykowanych ich pamięci: nabożeństwie i spacerze historycznym po Cmentarzu Starym w Tarnowie.

Msza Święta w intencji tarnowskich więźniarek zostanie odprawiona 12 IX o godzinie 16:00 w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej na Burku. Tuż po jej zakończeniu uczestnicy przejdą na Cmentarz Stary, gdzie oddadzą hołd siedmiu więźniarkom tego obozu, pochowanych na najstarszej tarnowskiej nekropolii. Przewodniczką tego spaceru historycznego będzie pani dr Maria Żychowska.

12 września to data dotarcia do KL Ravensbruck, największego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet, dwóch transportów z tarnowskiego więzienia, w roku 1940 i 1941. Znalazło się w nich łącznie 177 kobiet, polskich więźniów politycznych. Wśród nich było sporo tarnowianek*. W drugim transporcie znalazła m.in. harcmistrzyni Józefa Kantor, przyszła drużynowa stworzonej w obozie, tajnej drużyny harcerek "Mury", jedynej takiej znanej dziś konspiracyjnej formacji harcerskiej w niemieckich obozach koncentracyjnych.

W krakowskim oddziale IPN trwa weryfikacyjna kwerenda badawcza, której wyniki - mamy taką nadzieję - pozwolą w roku przyszłym odsłonić nareszcie tablicę z nazwiskami wszystkich uczestniczek tarnowskich transportów do Ravensbruck. Pomysł opracowania i instalacji tablicy pojawił się 2 lata temu jako owoc współpracy zawiązanej przez naszą Fundację i Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck.

Jeszcze w tym roku, pod koniec listopada, na fasadzie tarnowskiego więzienia, z inicjatywy Fundacji planowane jest jednak odsłonięcie innej tablicy, poświęconej pamięci wszystkich 25 tysięcy polskich więźniów politycznych, którzy w latach 1939-45 przeszli przez tarnowskie więzienie, wówczas pełniące rolę tzw. więzienia etapowego. Uroczystość stanowić będzie kulminacyjny moment organizowanego w mieście dnia pamięci o więzionych w tarnowskim więzieniu etapowym. Chcemy o nich wszystkich po 77 latach nareszcie trwale w przestrzeni publicznej miasta przypomnieć, bo z Tarnowa wyjechał nie tylko pierwszy (oczywiście niezwykle ważny i to nie tylko symbolicznie) transport do Auschwitz....

Wśród 177 Polek wywiezionych w obu transportach do KL Ravensbrück było 18 tarnowianek: Baran Kazimiera (nr obozowy 7291), Czermak Antonina (7242), Grzyb Wanda (7269), Jarolim Janina (7293), Jęglet Anna (7255), Kantor Józefa (726), Kapusta Helena (4586), Kuta Jadwiga (7273), Madej Anna (7182), Marokini Wanda (7399), Mróz Stanisława (7270), Sowiżrał Anna (7267), Spólnik Anna (7257), Spólnik Genowefa (7256), Szczerba Genowefa (4614), Tarwińska Maria (7283), Wantuch Teresa (4617), Wypiórowa Waleria (7254).

Dodajmy, że m.in. Genowefa Szczerba-Owsińska pochodzi z Bistuszowej, natomiast Teresa Wantuch z Ryglic. Razem przez dwa tygodnie wracały na piechotę z obozu niemieckiego do rodzinnych stron. Szczerbianka mieszkała później w Tuchowie i za działalność podziemną w czasach komunizmu została skazana m.in. na dziesięć lat więzienia.

Czytany 197 razy
Odsłon artykułów:
16594632

Odwiedza nas 140 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…