poniedziałek, 29 sierpień 2022 17:10

78. rocznica akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce

Napisał

Uroczystą mszą świętą polową pod przewodnictwem ks. płk. Zbigniewa Kępy rozpoczęły się tegoroczne uroczystości z okazji 78. rocznicy akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce.

Po nabożeństwie nastąpiła część oficjalna, którą rozpoczęło uroczyste odśpiewanie hymnu, a następnie powitanie gości przez Przewodniczącego Rady Gminy Dębica Piotra Żyburę. Tradycyjnie rys historyczny przedstawił zastępca burmistrza Miasta Dębicy – Maciej Małozięć, a następnie do zebranych w kilku słowach zwrócił się Przemysław Lazarowicz – wnuk ppłk. Adama Lazarowicza ps. „Klamra”. Kolejno głos zabrał starosta dębicki Piotr Chęciek, który podkreślił, że ważniejsza od pomników i tablic jest nasza pamięć o bohaterskich czynach i umiejętność czerpania z nich ciągłej nauki.

Po wystąpieniach odbył się ceremoniał wojskowy w wykonaniu 33. Batalionu Lekkiej Piechoty im. ppłk. Adama Lazarowicza w Dębicy z apelem pamięci i salwą honorową. Następnie zgodnie z tradycją poszczególne delegacje złożyły kwiaty i znicze u stóp pomnika ku czci partyzantów II zgrupowania 5-PSK AK poległych w walce z Niemcami w 1944 r. powstałego w 40. rocznicę bitwy stoczonej na Kałużówce – największej w południowo-wschodniej Polsce bitwy partyzanckiej.

Na koniec niedzielnych uroczystości z wyjątkowym koncertem pieśni patriotycznych wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. Podczas pikniku towarzyszącego wydarzeniu uczestnicy mogli także spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki.

Obchody 78. rocznicy akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce zorganizowali wspólnie: Powiat Dębicki, Miasto Dębica, Gmina Dębica, Miasto i Gmina Pilzno, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Dębicy, Nadleśnictwo Dębica oraz Parafia w Gumniskach.

Inf.: Starostwo Powiatu Dębickiego

Czytany 117 razy
Odsłon artykułów:
16594565

Odwiedza nas 134 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…