sobota, 23 lipiec 2022 18:55

W hołdzie pomordowanym podczas likwidacji getta

Napisał

Modlitwa ekumeniczna oraz odsłonięcie odnowionego przez Instytut Pamięci Narodowej grobu ofiar niemieckiej zbrodni towarzyszyły dzisiejszym obchodom 80. rocznicy likwidacji żydowskiego getta w Dębicy. W tej zbiorowej mogile na Wolicy spoczywa 574 Żydów zamordowanych przez hitlerowców 21 lipca 1942 r. 

Ofiary mordu to głównie dzieci i kobiety, nie tylko z Dębicy, ale także z Sędziszowa, Ropczyc, Wielopola, Pilzna, Tarnobrzega, Rozwadowa i innych miejscowości ówczesnego powiatu dębickiego.

W uroczystości poświęconej ich pamięci wzięli udział m.in. przedstawiciele IPN, władz wojewódzkich, społeczności żydowskiej oraz lokalnych samorządów.

Powiat Dębicki reprezentowali wicestarosta Adam Pieniążek, członek zarządu Marek Jaskółka i radny powiatowy Władysław Bielawa. 

W imieniu zarządu i rady złożyli oni kwiaty na mogile i oddali hołd około trzem tysiącom osób wyznania mojżeszowego, które w 1942 r., w trakcie wspomnianej likwidacji getta, straciły życie z rąk niemieckiego okupanta.

Dalszą część obchodów przeniesiono do Domu Kultury „Śnieżka” w Dębicy, gdzie dla zebranych zaplanowano występ Małgorzaty Pruchnik-Chołki w koncercie piosenek żydowskich.

Inf.: Starostwo Powiatu Dębickiego

Czytany 87 razy
Odsłon artykułów:
16225666

Odwiedza nas 180 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…