wtorek, 14 czerwiec 2022 10:26

Memoriał bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego oraz Festyn Rodzinny w Zawadzie

Napisał

To było udane niedzielne popołudnie z Gminą Tarnów. Mnóstwo osób zgromadziło się w Zawadzie, aby uczestniczyć w Memoriale bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego, który dziewiętnaście lat temu powstał z inicjatywy Szkoły Podstawowej w Zawadzie na czele z jej dyrektorem Krzysztofem Nowakiem i cieszy się niesłabnącą popularnością, oraz w Festynie Rodzinnym.

Obchody ku czci i pamięci misjonarza pochodzącego z Zawady rozpoczęły się o godzinie 12 mszą świętą z prośbą o jego kanonizację. Liturgia miała miejsce w kościele św. Marcina Biskupa. Przewodniczył jej o. Dariusz Gaczyński z Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Krakowie. Po zakończeniu Eucharystii odbyło się uroczyste złożenie kwiatów. W imieniu Samorządu Gminy Tarnów obrzędu tego dokonali wójt Grzegorz Kozioł, zastępca wójta Sławomir Wojtasik, wiceprzewodniczący Rady Gminy Stanisław Sarad, sołtys wsi Zawada Zbigniew Partyński oraz radny Gminy Tarnów Grzegorz Drwal. W imieniu poseł na Sejm RP Anny Pieczarki zaś dyrektor Biura Poselskiego Ewa Kubisztal. Swoje kwiaty ofiarował również prezes Grupy Azoty.

Kolejną część wydarzenia stanowiły rozgrywane już po raz dziewiętnasty biegi poświęcone bł. o. Zbigniewowi Strzałkowskiemu. Do rywalizacji i uczczenia pamięci duchownego przystąpiło mnóstwo zawodników, którzy przybyli z różnych części południowej Polski. O godzinie 14 swoje zmagania zapoczątkowały dzieci, a wśród nich dzielne przedszkolaki, które z wielkim zapałem walczyły z trasą. Nieco później wystartowali uczniowie szkół podstawowych, a o godzinie 15 ruszył bieg główny na dystansie 5,5 kilometrów. Warto dodać, że zaraz po nich na trasie pojawili się również zawodnicy rywalizujący w kategorii nordic walking.

Każdy z uczestników zawodów na mecie otrzymał pamiątkowy medal, a na najlepszych czekały dodatkowe wyróżnienia. Nie zabrakło też losowania nagród, wśród których ufundowane zostały rowery, hulajnoga oraz bon podarunkowy.

Dla osób przybyłych do Zawady czekał poczęstunek przygotowany przez lokalne Koło Gospodyń Wiejskich i Gospodarzy czy tradycyjny bigos wydawany przez Wójta Gminy Tarnów.

Jeszcze przed ceremonią dekoracji rozpoczęły się występy dzieci z miejscowej szkoły. Można powiedzieć, że to one zainaugurowały Festyn Rodzinny, stanowiący drugą część niedzielnego wydarzenia. Na scenie zlokalizowanej obok Szkoły Podstawowej w Zawadzie oprócz dalszych pokazów wokalno-tanecznych odbył się również quiz wiedzy o kominiarstwie przeprowadzony przez Wiesława Zabawę – prezesa Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy oraz kominiarz Katarzynę Perzanowską. Ponadto przedstawicielki miejscowego Klubu Seniora przygotowały konkurs ogólnej znajomości wsi Zawada.

Na zakończenie dnia miała miejsce biesiada muzyczna, którą poprowadził znany wszystkim Krzysztof Judasz.

Inf.: Urząd Gminy Tarnów

wykonywanie instalacji elektrycznych tel. 889210355

Czytany 239 razy
Odsłon artykułów:
16369876

Odwiedza nas 228 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…