poniedziałek, 13 czerwiec 2022 18:28

Synod diecezjalny przyjął dokumenty o liturgii mediach

Napisał

O formacji liturgicznej, zaangażowaniu osób świeckich, rozwijaniu kultu Eucharystii poza Mszą św., a także o umożliwieniu wiernym częstego korzystania ze spowiedzi mówi synodalny dokument „Liturgia a chrześcijańskie życie”. Został on przyjęty podczas sesji plenarnej V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Drugi dokument, który trafił na sesję, jest zatytułowany “Dobra Nowina w mediach i przez media”. Jak mówi przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Życia Sakramentalnego ks. dr hab. Stanisław Garnczarski, dokument m.in. ma za zadanie ukazać piękno liturgii i ujednolicić praktyki liturgiczne.

– Liturgia jest piękna kiedy poprzez obrzędy, posługi celebransa i innych osób ukazujemy samego Chrystusa, kontemplujemy Go, medytujemy, odpowiadamy na Jego wezwanie, uwielbiamy Go, a przez to uświęcamy siebie. Celebrans nie może stawać w centrum Mszy. Problemem jest dziś „przegadanie” liturgii. Ksiądz myśli, że wszystko wyjaśni. Zostawmy Jezusowi sferę, żeby mógł działać na nas.

Dokument mówi m.in. o sakramentach, roku liturgicznym, muzyce kościelnej i służbie liturgicznej.

Członkami synodu są także osoby należące do Liturgicznej Służby Ołtarza, które cieszą się z tego dokumentu.

– Służymy przy ołtarzu, przygotowujemy liturgię, dbamy o jej przebieg. Dzięki liturgii można nauczyć się modlić prawdziwie – mówi Mateusz Góra prezes Liturgicznej Służby Ołtarza. Robert Bryg z zarządu LSO podkreśla, że był ministrantem, lektorem, a teraz jest ceremoniarzem i nadzwyczajnym szafarzem Komunii św. – To jest bogactwo Kościoła, że świeccy mogą się angażować w liturgię – dodaje. Dokument podkreśla także, że naglącym wyzwaniem duszpasterskim jest wprowadzenie i uczynienie naturalną praktyką w każdej parafii pogrzebu dzieci martwo urodzonych. Jak mówi członek Komisji Głównej Synodu i prezes Fundacji Opes 139 Joanna Sadowska, jest to bardzo ważny zapis.

– Jest coraz lepiej, ale nigdy dość przypominania, jakie prawa mają rodzice po stracie dziecka w wyniku poronienia. Bardzo się cieszę, że ten zapis jest w dokumencie. Jest to zrobione z myślą o rodzicach, ostatnie pożegnanie pozwala im lepiej przeżyć żałobę.

Synod przyjął także dokument “Dobra Nowina w mediach i przez media”. Przewodniczący Komisji ds. Mediów ks. prof. Michał Drożdż podkreśla, że media diecezjalne są dla Kościoła lokalnego cenną pomocą w szerzeniu Ewangelii i wartości religijnych. Dokument opiera się na trzech filarach: uczestnictwo, formacja i dialog.

– Uczestnictwo dotyczy naszej obecności w mediach katolickich i świeckich. Formacja to m.in. potrzeba kompetentnych ludzi. Trzeba nam fachowców w dziedzinie mediów. Bycie amatorem już nie wystarcza. Mówiąc o dialogu podkreślamy, że nie możemy się zamykać w przestrzeni tylko kościelnej, musimy wyjść do świata, być otwarci i życzliwi.

Dokument podkreśla także, że media diecezjalne powinny otoczyć szczególną troską chorych, cierpiących i starszych niosąc im duchową pociechę, pomagając znosić trudy cierpienia i podeszłego wieku.

Więcej informacji oraz zdjęcia znajdują się na stronie Diecezji Tarnowskiej oraz diecezjalnego radia RDN Małopolska.

wykonywanie instalacji elektrycznych tel. 889210355

Czytany 241 razy
Odsłon artykułów:
16369663

Odwiedza nas 408 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…