piątek, 10 czerwiec 2022 12:30

Duchowni w sanktuarium w Tuchowie. Wkrótce proces beatyfikacyjny ks. Jana Czuby

Napisał

9 czerwca br., w święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, odbyła się VI Pielgrzymka Duchowieństwa Diecezji Tarnowskiej do Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie, w której uczestniczyło prawie 500 kapłanów.

Główną intencją pielgrzymki byłą prośba o nowe, święte i liczne powołania kapłańskie i zakonne. W pierwszej części pielgrzymki konferencję ascetyczną o przeżywaniu mszy św. wygłosił o. Zbigniew Ptak OSPPE. Następnie kapłani wspólnie adorowali Najświętszy Sakrament, a potem sprawowali Eucharystię. Homilię wygłosił Biskup Tarnowski, który w przywołał postać biskupa Leona Wałęgi:

Jak wiemy, jego grób znajduje się na terenie tuchowskiego sanktuarium - mówił Biskup. Na początku XX wieku, kiedy diecezja tarnowska borykała się z niedoborem kapłanów, rozbudził w parafiach wiele inicjatyw modlitewnych o nowe powołania kapłańskie. Dlatego do tego sanktuarium wciąż pielgrzymuje wspólnota naszego seminarium tarnowskiego, dlatego my dzisiaj tutaj jesteśmy.

Hierarcha przypomniał, ze nie byłoby tylu powołań do kapłaństwa, gdyby nie było w diecezji intensywnej modlitwy o powołania:

Sam Chrystus składa nam obietnicę, że jeżeli będziemy prosić Pana żniwa, to pośle robotników na swoje żniwo. Pozostaje nam zatem prosić.
 
Biskup uczulał na gorliwe pielęgnowanie w parafiach pierwszoczwartkowych nabożeństw o nowe powołania, a także o roli wspólnot parafialnych, które mogą zanosić te intencje w swoich modlitwach. Ogromne znaczenie ma także przykład setek bardzo gorliwych kapłanów, którzy zawsze mieli wielki wpływ na to, jak młodzi ludzie odpowiadają na głos powołania. Jedną z takich postaci był ks. Jan Czuba:

W przyszłym roku planujemy rozpocząć proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym ks. Jana Czuby, który zginął śmiercią męczeńską na misjach w Afryce. Proszę was, by w parafiach przybliżać postać ks. Jana, którego krótkie życie, 39-letnie, ujawniało jednak piękno ewangelii - mówił biskup.

Inf.: Diecezja Tarnowska

Fotorelacja: Diecezja Tarnowska

Czytaj także: Ks. Jan Czuba, misjonarz i męczennik

wykonywanie instalacji elektrycznych tel. 889210355

Czytany 319 razy
Odsłon artykułów:
16369913

Odwiedza nas 239 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…