poniedziałek, 25 kwiecień 2022 16:29

Obchody 80. rocznicy I transportu Polek do Auschwitz

Napisał

Prezydent Miasta Tarnowa, Fundacja PRO PATRIA SEMPER, Tarnowski Oddział Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o KL Auschwitz i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Tarnów zapraszają w najbliższą środę 27 kwietnia na obchody 80. rocznicy pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz, która mija właśnie w tym dniu.

Podobnie jak pierwszy transport, z pierwszymi w ogóle w tym największym niemieckim obozie więźniami, tak i ten z pierwszymi Polkami - osadzonymi głównie za udział w działalności polskiego państwa podziemnego - wyruszył z tarnowskiego więzienia. Dołączyły do niego także więźniarki z Krakowa.

O pierwszej deportacji z czerwca 1940 r. corocznie pamiętamy, to przecież także data narodowego dnia pamięci o ofiarach niemieckich obozów. O 50 pozostałych transportach z Tarnowa do Auschwitz, w tym 15 kobiecych, pamiętamy jednak rzadko, jeśli w ogóle.

Chcemy zatem ten błąd zaniechania choć częściowo w tym roku naprawić, przypominając dramatyczną prawdę o spowodowanej przez Niemców w czasie okupacji gehennie polskich patriotek, tarnowianek i innych Polek. Rolę i ofiarę polskich kobiet w czasie wojny docenia się - naszym zdaniem - za rzadko.

Okrągła rocznica umieszczenia w Auschwitz pierwszych Polek, stwarza też okazję do uwypuklenia niebagatelnej skali i kolejnego wymiaru związków naszego miasta z historią drugiej wojny światowej i miejscem, które jest dziś powszechnie na świecie rozpoznawane jako największy symbol nazistowskiego okrucieństwa i ludobójstwa.

Chcemy przeżyć tę ważną rocznicę w jak największym gronie. Do udziału zapraszamy zatem przedstawicieli administracji rządowej i innych urzędów oraz służb państwowych, parlamentarzystów, samorządowców oraz młodzież szkolną z terenu miasta wraz z wychowawcami. Mamy nadzieję, że także Państwa redakcja włączy się w te obchody. Wszyscy powinniśmy dać żywe świadectwo wspólnotowej pamięci o polskich więźniarkach Auschwitz i ich ofierze.

Uprzejmie informujemy, że główna uroczystość rocznicowa odbędzie się w środę 27 kwietnia br. o godzinie 11:30 pod Pomnikiem I Transportu do KL Auschwitz w Tarnowie przy ul. Bóżnic.

Organizatorzy zapraszają także na okolicznościowe, otwarte spotkania, towarzyszące obchodom.

24 kwietnia (niedziela) w Domu Katechetycznym im. Jana Pawła II w Tarnowie- Krzyżu przy ul. Krzyskiej 112 o godz. 16:00 odbyło się spotkanie z ks. dr Ryszardem Banachem zatytułowane "Stefania Łącka. Ziemski Anioł w Auschwitz" poświęcone obecnej kandydatce na ołtarze, która znalazła się w gronie pierwszych Polek w tym "piekle na ziemi", jakim stał się największy niemiecki obóz.

Z kolei 27 kwietnia (środa) o godzinie 17:00 organizatorzy zapraszają do lokalu Fundacji PRO PATRIA SEMPER przy placu Katedralnym na spotkanie "Z Tarnowa do Auschwitz. Poczet polskich patriotek w pasiakach". Wspólnie z zaproszonymi gośćmi wspominać będziemy uczestniczki pierwszego transportu z Tarnowa a także 14 kolejnych.

Na wszystkie uroczystości i spotkania wstęp jest wolny.

Obchodom towarzyszy też akcja edukacyjno-popularyzatorska w tarnowskich szkołach z wykorzystaniem materiału (4 strony) przygotowanego przez fundację Pro Patria Semper.

Czytany 353 razy
Odsłon artykułów:
16491871

Odwiedza nas 161 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…