wtorek, 23 listopad 2021 05:35

Kapliczka na ul. Jana Pawła II w Tuchowie odnowiona

Napisała

Zakończyły się prace konserwatorskie przy kamiennej przydrożnej kapliczce p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Tuchowie zbudowanej na przełomie XIX i XX wieku.

Kapliczka na przestrzeni ponad 100 lat wielokrotnie zmieniała swój wygląd. Kolejne pokolenia tuchowian dbały o nią wykonując prace remontowe i pielęgnacyjne. Od kilku lat jej stan techniczny pogarszał się. W ramach opracowanego programu prac konserwatorskich okazało się, że jedyną drogą umożliwiającą zabezpieczenie kapliczki – jej wyglądu, funkcji i dziedzictwa – jest wybudowanie jej na nowo.

Wykonawca prac wykonał nowe fundamenty, a na nich wzniósł kapliczkę, która dzięki zachowanym fotografiom z okresu międzywojennego oraz wykonanym okrywkom murów, odzyskała dawny wygląd. Odnowione zostały również metalowe ogrodzenie oraz krzyż. Prace renowacyjne prowadzone były pod nadzorem Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Wykonawcą prac była firma z Tarnowa, która za kwotę ponad 82 tys. zł na nowo wybudowała kapliczkę w jej pierwotnym wymiarze. Dofinansowanie z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach programu „Kapliczki Małopolski 2021” wynosiło 12tys. zł.

Więcej na stronie: tuchow.pl

Inf.: Urząd Miejski w Tuchowie

Fot.: jedna z małopolskich kapliczek

Czytany 221 razy
Odsłon artykułów:
16033946

Odwiedza nas 229 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…