środa, 20 październik 2021 03:15

Pamięci ks. kpt. Walentego Mroza

Napisał

W Niepublicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łękawce 19 października odbyły się patriotyczne uroczystości poświęcone ks. kpt. Walentemu Mrozowi związane z Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych.

Patronem szkoły w Łękawce jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Z kolei ks. Walenty Mróz, to kapłan z gminy Tarnów, którego postać dołączyła do Muralu Kapłanów Niezłomnych stworzonego w szkole w Łękawce.

Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Św. w parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. biskupa Stanisława Salaterskiego. Główne uroczystości odbywały się natomiast w szkole podstawowej w Łękawce, które poprowadziła dyrektor Elżbieta Chrząszcz. Uczestniczyła w nich m.in. rodzina kapłana.

Ks. Walenty Mróz urodził się w 1889 roku w Woli Rzędzińskiej, był jednym z tych kapłanów, którym przyszło zmagać się z dwoma największymi totalitaryzmami XX wieku – hitleryzmem i komunizmem. Był bez wątpienia kapłanem na trudne czasy. Ksiądz Mróz był kapelanem 3 Pułku. Przeszedł szlak bojowy pułku od walk opóźniających bolszewickie natarcie nad Bugiem, aż do zagon na Korosteń pod Kijowem, gdzie pułk stoczył walkę z pociągiem pancernym „Subotkin”, a trzeci szwadron rozbił bolszewicki pułk piechoty. Kapelan ze swym pułkiem brał także udział w Bitwie Warszawskiej. Po zakończeniu wojny ksiądz został zdemobilizowany, ale wpisany do ewidencji kapelanów rezerwy. Od lipca 1921 r. rozpoczął posługę wikariusza w parafii w Lisiej Górze. Następnie w Łukowej i Przydonicy. W czasie okupacji był proboszczem w Porębie Radlnej. W pamięci parafian zapisał się jako ten, który nie lękał się Niemców. Ukrywał Żydów, przechowywał odbiornik radiowy, w tajemnicy przed okupantem wywiózł do lasu i schował dzwony, które Niemcy masowo rekwirowali. Po wojnie ksiądz Mróz był administratorem parafii w Bielczy, a potem proboszczem w Tymowej.  W 1958 roku, gdy po zakończeniu tzw. „Polskiego Października” komunistyczna władza zaczęła znów usuwać z przestrzeni publicznej wizerunki krzyża, wielu kapłanów, obawiając się represji, zachowało obojętność. Natomiast ksiądz Mróz z całą stanowczością bronił krzyży, co skrupulatnie odnotowano w raportach. Z probostwa w Tymowej ks. Mróz zrezygnował w 1964 roku i został przeniesiony do Domu Księży Emerytów, gdzie zmarł 4 lata później. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Woli Rzędzińskiej, w grobowcu rodzinnym obok swojej ukochanej matki.

Inf.: Urząd Gminy Tarnów

Czytany 161 razy
Odsłon artykułów:
15697870

Odwiedza nas 167 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…