środa, 15 wrzesień 2021 16:07

Jednośladem bezpiecznie

Napisała

Słoneczna pogoda sprzyja podróżowaniu na "dwóch kółkach" dlatego policjanci kontynuują akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”, której priorytetem jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo użytkowników jednośladów.

Policja prowadzi akcję informacyjno-edukacyjną pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”. Statystyki policyjne wskazują, że spośród kierujących jednośladami szczególnie rowerzyści są narażeni na wypadki drogowe.

Ładna pogoda zauważalna w ostatnich dniach w całej Polsce sprzyja rowerzystom. Należy się spodziewać, że podczas weekendu wielu z nich wybierze się na przejażdżki rowerowe.

W 2020 roku w 3 642 wypadkach drogowych śmierć poniosło 249 rowerzystów, a 3 393 zostało rannych. Do większości wypadków, w których poszkodowani zostali rowerzyści, przyczynili się inni użytkownicy dróg, przede wszystkim kierujący samochodami osobowymi. Główną przyczyną tych zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Jednak najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowano z powodu nieprawidłowego wyprzedzania rowerzysty.

Kierowców przestrzegamy, aby podczas wyprzedzania rowerzysty zachowywali szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp. Odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.  Powinni też wziąć pod uwagę prędkość z jaką się poruszają i wielkość pojazdu. Im większa prędkość, tym silniejszy podmuch powietrza uderza w rowerzystę, co może powodować utratę przez niego równowagi.

Ważne jest, aby zarówno rowerzyści, jak i pozostali kierujący, pamiętali o respektowaniu zasad związanych z pierwszeństwem przejazdu. Sygnalizowanie z wyprzedzeniem zamiaru wykonania manewru, także ma duży wpływ na bezpieczeństwo.

Rowerzyści zaliczają się do grupy niechronionych uczestników ruchu. Wsiadając na rower powinni mieć to na uwadze i zawsze przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Ponadto w miarę możliwości powinni wybierać trasy, po których mają możliwość poruszać się drogą dla rowerów lub poboczem.

Bezpieczeństwo rowerzysty zależy również od stanu technicznego roweru i jego wyposażenia.  Bardzo istotne są sprawne światła i co najmniej jeden skutecznie działający hamulec. Podobnie jak w przypadku pieszych ważne jest, aby rowerzysta był na drodze dobrze widoczny. Z pewnością pomoże w tym kamizelka odblaskowa.

Inf.: Komenda Miejska Policji w Tarnowie / BRD KGP / akr

Czytany 69 razy
Odsłon artykułów:
15491498

Odwiedza nas 196 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…