wtorek, 07 wrzesień 2021 14:19

77 rocznica akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce

Napisała

Mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gumniskach rozpoczęły się uroczystości rocznicowe związane z upamiętnieniem akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce.

Po nabożeństwie odprawionym w niedzielę 5 września przez ks. dr ppor. Marcina Krępę, a następnie rysie historycznym przedstawionym przez prezesa ŚZŻAK w Dębicy, wiceburmistrza Macieja Małozięcia, nastąpiło wręczenie Medalu „Pro Partia” Józefowi Plucie, mieszkańcowi gminy Dębica. Odznaczenie nadane przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej wręczyli wnioskodawcy - Poseł na Sejm RP Jan Warzecha oraz Starosta Dębicki Piotr Chęciek, który następnie wystąpił z okolicznościowym przemówieniem.

Po części oficjalnej z wyjątkowym i wzruszającym, godzinnym koncertem pieśni patriotycznych wystąpiła Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego z Warszawy.

Następnie przedstawiciele samorządów oraz delegacje udały się na polanę Kałużówka, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości. Po modlitwie poprowadzonej przez ks. Antoniego Pyznara, proboszcza parafii w Gumniskach, odczytanym przez ppor. Wojciecha Iwasieczkę apelu pamięci oraz salwie honorowej tradycyjnie złożono kwiaty u stóp pomnika. Powiat Dębicki reprezentował starosta Piotr Chęciek oraz wicestarosta Adam Pieniążek. 

Na polanie Kałużówka nastąpiło też wręczenie kolejnej tego dnia odznaki, tym razem dla ppor. Wiesławy Pawlus ps. Iskra. Honorową odznakę z okazji 75. rocznicy powołania Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość wręczyła prezes Małgorzata Janiec.

Dzień wcześniej (4 września) odprawiono nabożeństwo w intencji Ojczyzny w kościele klasztornym w Pilźnie, podczas którego wspominano poległych podczas walk III Zgrupowania AK z Niemcami w Gołęczynie 19 i 20 sierpnia 1944 r. Po mszy św. złożono kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy AK i Bojowników o wolność Ojczyzny na pilźnieńskim Rynku, a następnie pod pomnikiem w Gołęczynie, poświęconym żołnierzom Armii Krajowej - placówki Pilzno, III Zgrupowania "Pocisk" i "Zapalnik", poległych w sierpniu 1944 r. Podczas sobotnich uroczystości Powiat Dębicki reprezentował Przewodniczący Rady Powiatu Michał Maziarka.

Obchody 77. rocznicy akcji „Burza” i bitwy na Kałużówce - największego zbrojnego starcia w ramach akcji „Burza” w 1944 r. zorganizowali wspólnie: Powiat Dębicki, Miasto Dębica, Gmina Dębica, Miasto i Gmina Pilzno, ŚZŻAK w Dębicy, Nadleśnictwo Dębica, Parafia w Gumniskach.

Inf.: Starostwo Powiatu Dębickiego

Czytany 194 razy
Odsłon artykułów:
15776857

Odwiedza nas 636 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…