wtorek, 31 sierpień 2021 18:18

Ks. Marian Myjak z orderem św. Stanisława

Napisała

Ks. Marian Myjak z Jodłowej oraz ks. Zdzisław Gniewek zostali odznaczeni orderem św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

W sobotę 28 sierpnia w sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie odbyło się spotkanie dam i kawalerów Królewskiego Orderu św. Stanisława. 176 Inwestyturę Orderu poprzedziła Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Jeż. 

Postulantami włączonymi do grona wyróżnionych zostali dwaj kapłani pochodzący z diecezji tarnowskiej: ks. Marian Myjak, emerytowany proboszcz w Jodłowej Górnej oraz ks. Zdzisław Gniewek, proboszcz parafii w Skrzyszowie.

Wielki Kanclerz Wielkiej Kapituły Królewskiego Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika Ireneusz Vowie podkreśla, że kapituła kontynuuje chlubną tradycję związaną z orderem, a także promuje w życiu osobistym i społecznym wartość rycerskości, szlachetności i prawości, w zgodzie z nauką Kościoła katolickiego.

Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika został ustanowiony 7 maja 1765 roku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który został jego pierwszym Wielkim Mistrzem. Order zajmował drugie miejsce w hierarchii polskich orderów, po orderze Orła Białego, a przed ustanowionym w 1792 roku Orderem Virtuti Militari.

Ks. Marian Myjak urodził się w 1944 r. w Gołkowicach koło Starego Sącza. Święcenia kapłańskie przyjął w 1971 r. Pracował w Nawojowej, Rajbrocie a następnie w Jodłowej. W trudnych latach 80-tych podjął się budowy plebanii, dokończenia budowy kościoła, budowy dzwonnicy oraz budynków gospodarczych, przyczynił się do powstania cmentarza parafialnego. Wpłynął na rozwój i wizerunek Jodłowej Górnej, angażował się w budowę nowej szkoły, gazyfikacji i telefonizacji. W roku 2014 przeszedł na emeryturę. Jest m.in. członkiem Rady Duszpasterskiej Diecezji Tarnowskiej wybranym z okręgu dębickiego, wychowawcą znanego duszpasterza dzieci ks. Andrzeja Mulki. Ma brata kapłana i proboszcza w diecezji elbląskiej. Jest także Honorowym Obywatelem Gminy Jodłowa.

Inf.: J. Janiga- wójt gminy Jodłowa, parafia w Szczepanowie

Fot. orderu: Mathiasrex Maciej Szczepańczyk, via Wikimedia Commons

Ks. M. Myjak- fot.: M. Patalas, zdj. arch.

Czytany 230 razy
Odsłon artykułów:
15491515

Odwiedza nas 305 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…