czwartek, 26 sierpień 2021 16:19

Nowe zwieńczenie wieży sanktuarium w Tuchowie

Napisała

Od połowy sierpnia wieża sanktuarium maryjnego w Tuchowie cieszy widokiem nowej korony, krzyża i kuli, które zastąpiły wcześniejsze, mocno zniszczone. 

23 sierpnia 2019 r. zostały zdemontowane z wieży klasztornej: krzyż, gałka i korona przez mistrza blacharskiego p. Józefa Bulowskiego wraz ze swoją firmą LABUX z Bielska Białej. Powodem tych prac było zalecenie kierownika urzędu konserwatorskiego w Tarnowie (śp. p. Andrzeja Cetery), aby wymienić skorodowany krzyż na nowy, a także kulę i koronę.

W kuli, mocno zniszczonej, znajdowała się szklana butelka, a w niej interesujące dokumenty z 1923 i z 1978 r. dobrze zachowane oraz banknoty – sto, pięćset i tysiąc marek polskich, co ciekawe, wydrukowane 23 sierpnia 1919 r., a więc dokładnie sto lat przedtem jak je wyciągnięto z gałki. Te i inne „znaleziska” były eksponowane podczas Małego Odpustu Tuchowskiego w muzeum sanktuaryjnym, do sierpnia 2021 r.

Z powodu wybuchu pandemii koronawirusa prace przy wieży podjęto we wrześniu 2020 r. Wykonanie nowego, większego krzyża, wzorowanego na starym, ze stali kwasoodpornej, zlecono doświadczonemu mistrzowi blacharskiemu p. Józefowi Bulowskiemu. On też wzmocnił iglicę wieży, podwyższył ją i zamontował na niej wszystkie nowe elementy. Odtąd wysokość wieży klasztornej wynosi 50 m.

Projektu nowej, większej i bogatej w zdobienia korony, z inspiracji o. proboszcza, podjęli się państwo Ewa i Roman Fleszarowie, absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, mieszkający w naszej parafii, w Karwodrzy, cieszący się uznaniem i dużym dorobkiem artystycznym.

Przy koronie pracowali także p. Zbigniew Porada, brązownik z Zaczernia k. Rzeszowa, który wykonał odlewy z brązu elementów dekoracyjnych do korony: liści i różyczek oraz p. Jan Podraza wraz z synem Damianem, brązownicy z Tarnowa, którzy do tych dekoracji dołożyli pędy gałęzi i wykonali mocowanie wszystkich elementów korony.

Nową kulę wykonał i wyzłocił p. Jan Toboła z Brzeska. On też wyzłocił koronę z ozdobami. Remont iglicy wieży klasztornej był sfinansowany z ofiar wiernych składanych na składkę inwestycyjną, w drugą niedzielę miesiąca, jak również dzięki indywidualnym ofiarodawcom tego przedsięwzięcia.

W piątek 2 lipca 2021 r., w Uroczystość Matki Bożej Tuchowskiej, podczas Wielkiego Odpustu Tuchowskiego, odbyło się uroczyste błogosławieństwo krzyża, kuli i korony. Dokonał tego bp Andrzej Jeż, pasterz diecezji tarnowskiej, podczas sumy odpustowej o godz. 11.00, transmitowanej przez radio diecezjalne RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

Czytaj także: Drugi dzień Odpustu w Tuchowie

W dniach 9-12 sierpnia 2021 r. znów pojawiła się firma p. Józefa w Tuchowie. Tym razem, aby zamontować na wieży pobłogosławione elementy. Dzięki Bożej Opatrzności i opiece Matki Bożej Tuchowskiej trzech młodych utalentowanych ludzi pod kierunkiem mistrza, p. Józefa, dokonało historycznego przedsięwzięcia – zamocowania na iglicy wieży klasztornej najpierw krzyża, następnie kuli i na końcu korony.

W kuli umieszczono dwie kapsuły czasu wykonane z blachy miedzianej. W jednej znajdują się dokumenty historyczne z roku 1923 i 1978, które były w starej, a w drugiej dokumenty przygotowane przez proboszcza oraz przez p. Józefa, dla pamięci następnych pokoleń. Dołączono także inne pamiątki z tego czasu: m.in. biuletyn sanktuaryjny „Chorągiew Maryi”, obrazki, medaliki, gazety oraz drobne pieniądze. Stary krzyż, kulę i koronę możemy zobaczyć zwiedzając muzeum sanktuaryjne.

Wszystkim odwiedzającym Tuchów życzymy, aby spoglądając na krzyż i koronę na wieży, mogli łączyć swoje życiowe krzyże z Chrystusem w tajemnicy Jego Męki i Śmierci oraz dostąpić wiecznej radości królowania z Bogiem, z Maryją i z wszystkimi świętymi, w Królestwie Niebieskim.

Inf.: o. Bogusław Augustowski CSsR, proboszcz i kustosz sanktuarium MB Tuchowskiej / Redemptoryści 

Fot.: Piotr Wróbel / DronEeye, Br. Tomasz Pasieka CSsR, Krzysztof Jasiński

Czytany 575 razy
Odsłon artykułów:
16215852

Odwiedza nas 266 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…