Wydrukuj tę stronę
środa, 28 lipiec 2021 20:33

Renowacja figur w Lubczy

Napisała

Gmina Ryglice otrzymała dofinansowanie w ramach programu „Kapliczki Małopolski 2021” na renowację zespołu figur przy kościele w Lubczy.

11 tys. zł będzie przeznaczone na renowację zespołu figur: Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Anioła na postumencie na placu przykościelnym w Lubczy.

Kapliczka ufundowana została w 1908 roku przez parafian oraz mieszkańców Lubczy, którzy wyemigrowali do Ameryki. Aniołek z nieczytelną tabliczką został przeniesiony na plac przy kościele, prawdopodobnie z miejscowego cmentarza.

W ramach pierwszego etapu prac konserwatorskich, realizowanego w roku 2019 zostały odrestaurowane elementy kapliczki: figura, postument i cokół. Obecnie, w ramach 2 etapu zaplanowano dokończenie prac konserwatorskich kapliczki: trzystopniową podstawę cokołu z piaskowca i posadowienie figury. Pracom konserwatorskim poddany zostanie również Aniołek na postumencie z wapienia pińczowskiego wraz z marmurową tablicą. Priorytetem prac  będzie powstrzymanie procesów niszczenia struktury materiału oraz przywrócenie pierwotnego kształtu.

Po odrestaurowaniu Aniołek zostanie zamontowany w ogrodzie przy kościele.

Info: Urząd Miejski w Ryglicach

Czytaj także: Kapliczki małopolskie 2019

Czytany 268 razy

Artykuły powiązane

W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…