niedziela, 07 marzec 2021 18:40

Wsparcie dla małopolskich firm

Napisał

O wsparciu małopolskich firm, przedsiębiorców i pracowników w dobie pandemii mówili podczas briefingu prasowego w minionym tygodniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor krakowskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Marcin Kopeć i dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Jan Gąsienica-Walczak.

W całej Polsce kwota subwencji w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 przekroczyła 6,6 mld zł. To środki, które otrzymały mikrofirmy (3,1 mld zł) oraz małe i średnie przedsiębiorstwa (3,5 mld zł). Z tych subwencji skorzystało 44 999 firm, zatrudniających 293 529 pracowników.

W ramach Tarczy Branżowej do 31 stycznia przedsiębiorcy złożyli 111 753 wnioski o dotację w wysokości 5 000 zł na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. O dopłaty do wynagrodzeń, wynoszące 2000 zł, wystąpiło 22 978 przedsiębiorców. Na 25 lutego kwota dotacji wyniosła 274 mln zł.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych to kolejny instrument, który pomaga polskim przedsiębiorcom w dobie pandemii COVID-19. W ramach tej pomocy do przedsiębiorców trafiło prawie 4,5 mld zł, a wsparciem zostało objętych 1 402 720 osób.

Dwa programy, które zostały uruchomione, jako jedna wielka maszyna, to przede wszystkim tarcza finansowa PFR 1.0 i 2.0, z której korzystały duże, średnie i mikro firmy. Uzupełnieniem tych dwóch tarcz finansowych była tarcza branżowa. Na prośbę Premiera Mateusza Morawieckiego wizytuje w poszczególnych województwach wybrane firmy. Sam fakt, że dziś po roku trwania pandemii wizytuję firmy i rozmawiam z pracownikami jest potwierdzeniem, że doprowadziliśmy do tej równowagi pomiędzy płynnością firm i utrzymaniem miejsc pracy – mówi podsekretarz Olga Semeniuk.

Firmy z całego województwa małopolskiego do 1 marca, w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju 2.0, złożyły 7340 wniosków. 4949 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie. Na tę liczbę składa się 4165 mikrofirm i 784 małych i średnich przedsiębiorstw. Łączna kwota udzielonych subwencji to 785 947 833,70 zł.

Chcemy, aby przedsiębiorcy z naszej pięknej Małopolski w jak najmniejszym stopniu odczuli skutki pandemii, która już od roku jest obecna w naszym życiu. Mechanizmy Tarcz zaproponowanych przez polski rząd to realna pomoc dla firm i pracowników z naszego województwa i całej Polski. Rządowa pomoc płynie również do samorządów, które inwestują środki otrzymane w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To także forma pomocy w utrzymaniu miejsc pracy i ważny punkt w rozwoju naszego regionu – zaznacza wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

O wsparciu dla przedsiębiorców, którego od roku udziela Zakład Ubezpieczeń Społecznych w dobie pandemii, wspominał obecny na briefingu dyrektor krakowskiego oddziału ZUS Marcin Kopeć.

Dokładamy starań, by przedsiębiorcy, którzy najsilniej odczuli skutki koronawirusa, otrzymywali pomoc jak najszybciej. Pomoc udzielona przez ZUS to już niemal 30 mld zł. Małopolska to jeden z regionów, obok Mazowsza i Śląska, w którym do obywateli trafiły największe środki. W naszym województwie kwota wsparcia przekazanego na konta ubezpieczonych albo wynikającego ze zwolnienia czy ulg w opłacaniu składek to ponad 2,5 mld zł – mówi dr Marcin Kopeć, dyrektor oddziału ZUS w Krakowie.

Działania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie w dobie pandemii, podsumował podczas briefingu dyrektor placówki Jan Gąsienica-Walczak.

Sytuacja wymagała przeprojektowania działalności całego urzędu, aby przedsiębiorcy mogli sprawnie otrzymać rządowe wsparcie. Pomoc objęła blisko 190 tys.  pracowników na ponad 820 mln zł. To pokazuje skalę potrzebnej pomocy dla małopolskich firm oraz poziom zaangażowania pracowników. Uruchomiliśmy również specjalną infolinię, na której konsultanci w pierwszych miesiącach odpowiadali na pytania przedsiębiorców. Myślenie kategoriami trendów rynku pracy pozwoliło nam na szybkie i elastyczne dostosowanie oferty projektów do potrzeby zachowania dystansu społecznego - podkreśla dyrektor WUP w Krakowie.

Po briefingu prasowym minister Olga Semeniuk wizytowała małopolskie firmy, które uzyskały wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR.

Info, foto: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytany 317 razy
Odsłon artykułów:
15483450

Odwiedza nas 470 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…