czwartek, 11 luty 2021 10:58

Otwarcie Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej

Napisał

W Wojniczu otwarto Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który udzielał będzie specjalistycznego wsparcia mieszkańcom powiatu tarnowskiego. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia będzie możliwość skorzystania z hostelu. Koszt utworzenia POIK to przeszło 3,5mln zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Wojniczu, zlokalizowany w budynku Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych, działał będzie całodobowo. Wsparciem i usługami z zakresu interwencji kryzysowej przez 2,5 roku objętych zostanie 600 mieszkańców powiatu tarnowskiego. Będą oni mogli skorzystać z poradnictwa specjalistycznego w sytuacji kryzysowej, a w przypadku wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia również z miejsc schronienia w hostelu.

Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka powiedziała, że najlepiej aby takie miejsca nie powstawały, ale życie czasami układa się tak jak się układa.

- Sytuacja związana choćby z pandemią koronawirusa powoduje, ze wielu osobom taka pomoc, takie wsparcie będą potrzebne. Dobrze, że tu w Wojniczu będzie można liczyć na fachową pomoc – uznała.

Starosta Roman Łucarz stwierdził, że bolączką powiatu było to, że do tej pory na jego terenie nie było takiej placówki, takiego miejsca.

- To nie będzie kolejny urząd, w którym pracować będą urzędnicy. Tutaj będzie zespół fachowców, którzy za zadanie będą mieli pomagać potrzebującemu człowiekowi. Ważne, aby tworzyli dobrą atmosferę, aby każdy, kto tutaj przyjdzie po pomoc, taką pomoc uzyskał i później czuł się dobrze – podkreślił starosta.

Wicestarosta Jacek Hudyma dziękował rządowi, a także samorządowi województwa małopolskiego za udzielaną pomoc finansową dla powiatu tarnowskiego, m.in. na takie przedsięwzięcia, jak to w Wojniczu.

- Cieszę się, że powiat tarnowski wyszedł z taką inicjatywą, ale też potrafił ją zrealizować i pozyskał pieniądze na ten cel. Gratuluję determinacji. Tu mieszkańcy będą mogli liczyć na wsparcie i dobre słowo w trudnej sytuacji życiowej - powiedział z kolei wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch.

Poświęcenia ośrodka dokonał Dyrektor Radia RDN Małopolska, ks. dr hab. Jan Bartoszek.

POIK dysponował będzie specjalistami: psycholog, prawnik, pracownik socjalny, pedagog. Powstanie i działalność POIK na terenie powiatu będzie skutkowało szybszą i bardziej dostępną ofertą wsparcia, w wyniku czego zapobiegać to będzie przejściu sytuacji kryzysowej w stan długotrwały, chroniczny. Możliwy będzie powrót do równowagi psychicznej, a poprzez specjalistyczne wsparcie zapobiegnie pojawieniu kolejnych kryzysów.

Wcześniej uczestnicy wydarzenia w Wojniczu obejrzeli Izolatorium w Radłowie, miejsce przeznaczone do ewakuacji chorych na COVID mieszkańców placówek opieki całodobowej, a także odwiedzili Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wierzchosławicach-Dwudniakach.

Info: Starostwo Powiatu Tarnowskiego

Czytany 514 razy
Odsłon artykułów:
16225595

Odwiedza nas 420 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…