poniedziałek, 18 styczeń 2021 11:21

Szczepienia w DPS-ach

Napisał

Ruszyły szczepienia w małopolskich domach pomocy społecznej.

Gdy 2 kwietnia 2020 roku został potwierdzony pierwszy przypadek koronawirusa w małopolskim domu pomocy społecznej, z niepokojem, ale i ze szczególną uwagą śledziliśmy raporty ilustrujące rozwój sytuacji. Swe wyjątkowo nieprzewidywalne oblicze COVID-19 pokazał w listopadzie - informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Były dni, gdy liczba zakażonych mieszkańców DPS-ów przekraczała 1000.

Wydaje się, że ten trudny czas mamy już za sobą. Sytuacja w małopolskich domach pomocy społecznej obecnie jest stabilna. Nie ma nowych zakażeń lub są to pojedyncze przypadki. A dziś – 18 stycznia – DPS-y wkraczają w zupełnie nowy etap walki z koronawirusem: oto rozpoczęły się szczepienia pensjonariuszy, dzięki którym zyskają oni pełną ochronę przed COVID-19.

W Małopolsce funkcjonują 93 domy pomocy społecznej i 52 placówki opieki całodobowej, w których przebywa łącznie ponad 9 100 podopiecznych. Większość z nich – blisko 6,6 tysiąca mieszkańców – zadeklarowało wolę zaszczepienia się przeciw COVID-19. Żeby otrzymać szczepionkę, nie będą oni musieli opuszczać placówek. 

Od początku trwania pandemii wirusa SARS-CoV-2 w Małopolsce służby Wojewody Małopolskiego na bieżąco monitorują sytuację w domach pomocy społecznej.

W okresie pandemii na wsparcie samorządów prowadzących domy pomocy społecznej oraz dla samych placówek polski rząd przeznaczył ponad 600 mln złotych w skali kraju. Środki te zostały przeznaczone na zabezpieczenie ciągłości działalności, a także zatrudnienie pracowników wspomagających i dodatkowe wynagrodzenia dla zatrudnionego personelu. Dotacje dla województwa małopolskiego w roku 2020 wyniosły blisko 12 mln złotych.

Aby jeszcze dodatkowo wesprzeć domy pomocy społecznej, na początku listopada 2020 roku wojewoda małopolski Łukasz Kmita zawarł umowę z Fundacją Służby Ratunkowe RP – Zintegrowana Służba Ratownicza. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przeznaczył na ten cel 120 tys. złotych.

Pandemia dotknęła w Małopolsce blisko 90% domów pomocy społecznej, choć skala zakażeń była zróżnicowana w poszczególnych placówkach. Koronawirusem zakaziło się blisko 37% mieszkańców i ponad 24% pracowników DPS-ów. W ostatnim raporcie, który opracowaliśmy (stan na 16 stycznia 2021 r.), nie notujemy zakażeń wśród mieszkańców DPS-ów. Zakażenie występuje tylko w jednej placówce (zakażony jest jeden pracownik).

Więcej informacji: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Czytany 569 razy
Odsłon artykułów:
16215773

Odwiedza nas 346 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…