środa, 29 lipiec 2020 21:14

Sanktuarium w Tuchowie w nowym blasku

Napisał

Rok temu rozpoczęły się prace rewitalizacyjne wokół bazyliki pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie. Sanktuarium maryjne, którego kustoszami od 127 lat są redemptoryści, już wkrótce otrzyma nowy blask.

Ponad 10 lat temu zrodziła się potrzeba renowacji otoczenia świątyni. Ciągle pogarszający się stan techniczny muru oporowego, czy wielkich schodów, prowadzących do sanktuarium, w końcu odpadający tynk z ambitów, pokazały konieczność kompleksowego rozwiązania zaistniałych problemów.

W 2010 r. powstał projekt tego przedsięwzięcia, którego autorem jest pracownia architektoniczna AKKA z Krakowa Państwa Agaty i Andrzej Kossowskich. Projekt, który zyskał akceptację konserwatora zabytków śp. Andrzeja Cetery, ówczesnego kierownika Delegatury Małopolskiego Konserwatora Zabytków w Tarnowie i otrzymaniu dotacji z funduszy europejskich doczekał się realizacji.

Dzięki prowadzanym już od roku pracom zostały odnowione wielkie schody prowadzące do sanktuarium. Dodatkowo został wybudowany nowy ciąg schodów, wzdłuż muru oporowego. Dotychczasowe nie spełniają obowiązujących norm, mają za wąskie stopnie i są zbyt strome.

Ukształtowanie terenu nie pozwoliły na przebudowę schodów tak, by spełniały normy – zdecydowano więc o wybudowaniu nowego, normatywnego ciągu schodów. Z tego też względu został poszerzona brama wejściowa na dziedziniec sanktuaryjny. Wydaje się, że nowe schody dobrze wkomponowały się w wzgórze i nadały mu monumentalnych charakter.

Nowy wygląd otrzymał również mur oporowy od strony wschodniej bazyliki. Została skuta stara, kamienna okładzina. Zabezpieczone zostały pęknięcia, które pokazały się na murze oraz został obłożony granitem w kolorze szarym i miodowym. Zwieńczeniem muru oporowego jest nowe ogrodzenie.

Dotychczasowe, które składało się z betonowych elementów zostało zdemontowane i w jego miejsce postawione nowe, ażurowe. Efektem tego jest odsłonięcie pięknej fasady bazyliki, która do tej pory była przysłonięta przez betonowy mur. W ciągu ogrodzenia znajdują się zadaszone ambity, które również zostały odrestaurowane.

Najwięcej pracy wymagał jednak dziedziniec sanktuaryjny. Po zdjęciu kostki betonowej została wyremontowana kanalizacja deszczowa. Dziedziniec zostanie wyłożony kostką granitową o różnych formatach i kolorach. Na głównym dziecińcu będą wysadzone w specjalnych systemach nawadniających oraz napowietrzających korzenie, cztery lipy drobnolistne, a od strony wschodniej bazyliki dwie lipy szerokolistne.

Jednocześnie układ drzew pozwolił wytyczyć drogę przeciwpożarową do bazyliki od strony zachodniej i części klasztoru od dziedzińca sanktuaryjnego oraz wieży. Dla budynków wysokich ogromnym problemem jest zagrożenie pożarowe. Dlatego droga pożarowa jest bezwzględnie potrzebna. Będzie ona biegła od strony wschodniej wokół bazyliki, dlatego w tym celu została również poszerzona i przesunięta wschodnia brama na dziedziniec, aby mógł wjechać sprzęt pożarniczy.

Zwieńczeniem rewitalizacji będzie nowa iluminacja bazyliki, wieży oraz klasztoru od dziedzińca sanktuaryjnego. Mamy nadzieję, że prace zakończą się końcem września i sprawią, że nasze sanktuarium będzie pięknym miejscem modlitwy, gdzie z radością będą przybywać nasi parafianie i pielgrzymi - informują redemptoryści.

Galeria zdjęć z prac rewitalizacyjnych dostępna na portalu redemptorystów: Redemptoryści

Czytany 1518 razy
Odsłon artykułów:
16779029

Odwiedza nas 127 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…