sobota, 27 czerwiec 2020 22:20

Niebezpieczne opady deszczu

Napisał

W południowej i wschodniej części Podkarpacia sytuacja jest trudna. Silne opady zalały gminę Skołyszyn.

Bardzo trudna sytuacja jest gminie Skołyszyn, sąsiada gminy Szerzyny. Tam spadło dziś tak dużo deszczu, że według wskazań poziom wody w rzece Ropie podniósł się w krótkim czasie z 1 m do 8 m. Zalane zostało centrum miejscowości i droga krajowa nr 28, co można zobaczyć na naszym profilu na Facebooku. Straty są duże - zniszczeniu uległa m.in. infrastruktura drogowa.

Do Skołyszyna wyjechała z pomocą m.in. jednostka OSP z Szerzyn.

Wraz z jednostkami ochotniczej straży pożarnej z Gminy Szerzyny pomagamy sąsiadom. Uruchomiłem także magazyn zarządzania kryzysowego przekazując 2.500 szt. worków oraz dowozimy piasek z Szerzyn - mówi wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd.

Trudna sytuacja jest także w Jaśle i okolicy.

Prognozy pogody nie są optymistyczne na najbliższą noc. W obszarze powiatu tarnowskiego wystąpią silne opady deszczu, a w sąsiednim powiecie jasielskim opady będą niebezpieczne. Tam też wciąż trwa trzeci, najwyższy stopień zagrożenia meteorologicznego i hydrologicznego.

W niedzielę do powiatu jasielskiego wyruszyły m.in. jednostki z gminy Pilzno.

Dodajmy, że w piątek 26 czerwca jednostki m.in. z Pilzna, Łęk Dolnych, Błażkowej w gm. brzyska zostały zadysponowane do powiatu przeworskiego w związku z wyjątkowo silnymi opadami. Strażacy mieli za zadanie m.in. pompowanie wody, usunięcie drzew oraz zatorów na rzecze i przepustach, zabezpieczeniu budynków i zerwanych linii energetycznych. Do pomocy skierowano także jednostki z Małopolski, m.in. PSP w Tarnowie.

Bardzo rzadko strażacy są dysponowani do wyjazdów poza gminę, powiat, czy województwo. Mamy właśnie taką wyjątkową sytuację.

W powiecie jasielskim straży wyjechali już ponad 500 razy.

Przed zagrożeniem powodziowym zostali wezwani także straży w Jodłowej, a do zalanej piwnicy jednostka z Jonin.

Artykuł może być aktualizowany

Czytany 1510 razy
Odsłon artykułów:
16019362

Odwiedza nas 274 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…