Powstaje muzeum w Pilźnie

Powoli wypełnia się eksponatami Muzum Regionalne w Pilźnie. Poszukiwane jest wszystko, co dotyczy historii oraz życia mieszkańców Pilzna i całej Gminy Pilzno. Planuje się, że ekspozycja będzie gotowa w październiku przyszłego roku na obchody 660. rocznicy Pilzna.

Nowa instytucja kultury uruchomiona została w w budynku dawnej plebanii. Na prośbę o przekazywania dokumentów i eksponatów związanych z historią okolicy i rozgrywającymi się tu na przestrzeni dziejów wydarzeniami odpowiedzieli już pierwsi darczyńcy. Planuje się, że ekspozycja będzie gotowa w październiku przyszłego roku na obchody 660. rocznicy Pilzna.

Regały powoli wypełniają się różnymi przedmiotami, które przed laty były narzędziarni codziennego użytku, a dziś są już większości ludziom zupełnie nieznane. Są narzędzia z kuźni XIX-wiecznej, młotki, dewocjonalia. Małą kolekcję tworzą np. kołowrotki używane w tkactwie, które jest jednym z najstarszych rzemiosł znanych w tym regionie. Ciekawymi eksponatami w muzeum są m.in.: krucyfiks pochodzący najprawdopodobniej z XIX wieku i forma do wypieku opłatków. Ta ostatnia została podarowana przez Ewę Gołębiowską, burmistrza Pilzna.

W sprawie ewentualnego przekazania eksponatów można kontaktować się z muzeum w poniedziałki i czwartki od g. 10.30 do 14.30 osobiście lub telefonicznie: 14 6721190.

 

Odsłon artykułów:
13616099

Odwiedza nas 107 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…