Radioteleskop RT9 w największym prywatnym obserwatorium astronomicznym w Polsce

Obserwatorium astronomiczne im. św. Jadwigi Królowej w Rzepienniku Biskupim jest największym prywatnym obserwatorium w Polsce i drugim w Europie. Znajduje się w urokliwym miejscu Pogórza Ciężkowickiego, na wysokim, zalesionym grzbiecie pomiędzy Ciężkowicami a Bieczem.

Twórcą obserwatorium jest rodowity mieszkaniec Rzepiennika Biskupiego, dr Bogdan Wszołek - wykładowca uniwersytecki, prezes Stowarzyszenia Astronomia Nova, autor licznych publikacji o tematyce astronomicznej, inicjator powstania częstochowskiego planetarium.

Obserwatorium pozostaje nadal w budowie, a czas oficjalnego otwarcia jeszcze nie został dokładnie określony. Nie wyklucza to jednak organizowania wydarzeń o tematyce astronomicznej w warunkach plenerowych.  

W związku z montażem na terenie obserwatorium najmłodszego i najnowocześniejszego radioteleskopu w Polsce, zapraszamy na spotkanie w najbliższą niedzielę, 9 września 2012 r., o godz. 17:00 pt. "Dokręcanie śruby radioteleskopu RT9".

Oficjalną informację o spotkaniu znajduje się na stronie: www.skamienialemiasto.pl/premiera-nieba-w-obserwatorium-astronomicznym
 
Odsłon artykułów:
13622645

Odwiedza nas 343 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…