Cmentarz w Lubczy

W dawnych czasach cmentarz w Lubczy znajdował się obok drewnianego kościoła, który stał poniżej dzisiejszego. Obecny cmentarz ulokowany jest kilkaset metrów dalej w kierunku Czarnej Wsi (Jodłowej) i został założony po 1833 r.
 
Dojście/ dojazd do cmentarza: przystanek autobusowy w centrum Lubczy, droga w kierunku kościoła, droga na lewo koło kościoła, następnie obok organistówki i koło obiektów szkolnych ZS w Lubczy w prawo.
 
W centralnej części cmentarza w Lubczy znajduje się zabytkowa kaplica cmentarna.
Kaplica pw. św. Michała Archanioła została ufundowana w 1882 r. przez Antoniego Stojaka. Jest niedużym obiektem murowanym, o jasnym kolorze. W środku znajduje się obraz patrona i drewniany ołtarz.
 
Na kaplicy wmurowana jest tablica pamiątkowa wykonana przez Czesława Górskiego z nazwiskami miejscowych osób, które zginęły z rąk hitlerowców. Są to: Karol Chwał, Alojzy Jeleń, Adam Rdzak, Roman Wadas, Primus Ciszczoń, Tadeusz Gawlik, Julian Garbacz- żołnierz AK, Konstanty Genza, Stanisław Malinowski, Edward Rówiński, Kazimierz Rówiński, Jan Woźniak, Władysław Wadas.
 
Kaplica cmentarna w Lubczy  Kaplica cmentarna w Lubczy
 
Obok kaplicy znajduje się grób rodziny Broniewskich, ostatnich właścicieli dworu i ziem na terenie Lubczy- 2 poł. XIX w. Wokół znajdowało się kiedyś zdobione ogrodzenie, które zabrali niemieccy okupanci w czasie drugiej wojny światowej.
 
 
Na skraju cmentarza, w jego południowo-zachodniej części znajduje się cmentarz wojskowy nr 234 z pierwszej wojny światowej.
Cmentarz zajmuje niewielką powierzchnię. Został zaprojektowany przez Gustawa Rossmanna. W trzynastu mogiłach pochowani są trzej żołnierze austro- węgierscy i dziesięciu żołnierzy rosyjskich.
 
 
Źródło: "Lubcza dawniej i dziś - 800- lecie wsi", www.cmentarze.1wojna.pl, informacje zasłyszane.
Odsłon artykułów:
16776015

Odwiedza nas 177 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…