Na granicy światów

Obszar gminy Ryglice nie jest zbyt dobrze znany. Nie było tu w przeszłości jakiegoś większego szlaku komunikacyjnego, nie ma tu ważnego traktu handlowego, drogi, czy wielkiej rzeki. Wiadomo, że człowiek prehistoryczny wybierał miejsca do życia właśnie nad wodą. Nie mniej jednak od wielu stuleci obszar ten był dobrze zaludniony. Było to miejsce raczej zaciszne, z dala od wielkich spraw i zgiełku dużych miast. Urok licznych tu lasów i pagórków jest wyjątkowy. W historii dokonało się wiele ważnych i ciekawych wydarzeń.

 

 

Patrząc na mapę, w okolicy gminy zauważyć można rozproszenie w zabudowaniach i małe skupiska ludności. Czasem pojawia się jakieś miasteczko. W najbliższym kręgu są to: Tuchów, Biecz, Brzostek, Pilzno. Dopiero dalej znajdują się nieco większe miasta, takie jak: Jasło, Dębica, Tarnów. Do dużych aglomeracji jest stosunkowo daleko – około stu kilometrów do Krakowa i Rzeszowa. Wydaje się, że teren gminy Ryglice leży na pograniczu większych światów. Wymienione wyżej miasta leżą faktycznie w dwóch większych regionach geograficznych, administracyjnych, historycznych, kulturowych.

Cały obszar gminy usytuowany jest na Pogórzu, ale już obok kończy się teren karpacki. Sąsiedni np. Skrzyszów i Tarnów położony jest na równinie, która ciągnie się już dalej właściwie przez całą Polskę aż do morza. W plejstocenie przebiegała tu granica zlodowacenia. Pasmo Brzanki i Kokocza to naturalna granica lądolodu.

Obok tego rozgraniczenia na linii północ – południe, w rejonie przebiega też inny podział geograficzny w kierunku zachodnio – wschodnim. Od Gilowej Góry, poprzez Chybie, Podlesie, Łazy i Pole w Kowalowej, Lipie w Joninach, Pustą Górę i Wolniki w Woli Lubeckiej, Świniogórę, Las i centrum w Zalasowej, biegnie granica dorzeczy Wisłoki oraz Białej i Dunajca. Tego typu podwójna granica geograficzna ma duże konsekwencje społeczne. Wynika z niej podział administracyjny i kulturowy. Widać to nawet w prozaicznych sytuacjach życiowych, nie mówiąc już o ważnych sprawach życia. Przykładów jest wiele. Warto przyjrzeć się niektórym z nich.

W naturalny sposób, zgodnie z ukształtowaniem geograficznym terenu, wytyczano w historii granice w administracji kościelnej i państwowej. Obecnie gmina Ryglice należy do województwa małopolskiego, ale w przeszłości np. Lubcza należała do powiatu jasielskiego. Wieś tę obecnie otacza województwo podkarpackie z trzech stron. Parafia lubecka jest do dziś związana z dekanatem pilzneńskim, leżących na Podkarpaciu, mimo, że Pilzno należy do krakowskiej metropolii kościelnej. Do parafii tej należy Dzwonowa, która znajduje się już w województwie podkarpackim.

 

Odsłon artykułów:
17388969

Odwiedza nas 117 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…