Dominik Duda

Z całą pewnością zamiłowanie i talent miały dla Dominika swoje korzenie rodzinne. Przygoda z lataniem rozpoczęła się u niego jeszcze w latach dziecięcych. Nie skończyło się jednak na chłopięcych marzeniach.


Fot. M. Adamski, Skrzydlata Polska

Dominik urodził się w 1984 r. i mieszkał w Ryglicach. Uczęszczał do tutejszej szkoły podstawowej, która znajdowała się wówczas zaledwie kilkadziesiąt metrów od jego domu rodzinnego- uczył się też później w nowym obiekcie na ul. Tarnowskiej. W domu zawsze dbano o jego rozwój i wykształcenie, szanowano marzenia, pomagano rozwijać pasje. Mama pracowała jako nauczyciel, tata- był sportowcem. Życie rodzinne wypełnione zostało w szczególny sposób sportem i motoryzacją, i nie mogło to pozostać bez echa w życiu Dominika oraz jego starszego brata Grzegorza. Jedynie siostra Beata podążyła w innym kierunku- jest obecnie doktorem nauk medycznych jako pediatra nefrolog.

Senior rodziny, Kazimierz Duda przez siedem lat był zawodnikiem żużlowym w pierwszoligowej drużynie tarnowskiej Unii. Dobrze zapowiadającą się karierę, przerwał jednak bardzo poważny wypadek na wyścigach we Wrocławiu w 1977 r. Mimo, że postanowił nie wracać już na tor, z motoryzacją całkowicie się nie pożegnał – założył własny warsztat samochodowy. Obecnie firma pod nazwą Duda-Auto zajmuje się kompleksową obsługą i naprawą samochodów zarówno cywilnych jak i sportowych. Koncepcja przygotowywania samochodów sportowych narodziła się w czasie, gdy swoją karierę sportową rozpoczął syn Grzegorz Duda, który znany jest obecnie z wielkich sukcesów w górskich wyścigach samochodowych w Polsce i Europie.

Podobne artykuły: Grzegorz Duda

Dominik mając zaledwie kilka lat przekonał tatę, żeby koniecznie zobaczyć latanie. Po raz pierwszy udało mu się znaleźć się w kabinie szybowca, obok pilota w aeroklubie krośnieńskim. Latanie stawało się celem jego życiowych dążeń. Po podstawówce dostał się do liceum lotniczego przy Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. W czasie nauki w szkole licealnej zdobył kolejne uprawnienia lotnicze: licencję szybowcową SPL, licencję na samoloty turystyczne PPL (A), licencję na maszyny sportowe. Latał na słynnej Wildze i Zlinie.

Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. W efekcie kilkuletniej nauki zdobył m.in. tytuł magistra kosmonautyki. Rygliczanin odsdał się nie tylko lataniu, ale także zaczął pełnić służbę jako żołnierz Sił Powietrznych RP. Rozpoczął szkolenie jako pilot samolotów wojskowych. Latał wówczas na maszynie Iskra. Już po ukończeniu studiów przeszedł szereg dalszych, specjalistycznych szkoleń.
Obecnie do elitarnej grupy pilotów, którzy mają możliwość latania słynnym Jastrzębiem, czyli amerykańskim samolotem wielozadaniowym F-16. Piloci, zanim zaczną latać na F-16 Fighting Falcon muszą przejść najpierw bardzo rygorystyczne testy medyczne oraz szkolenie teoretyczne.



F-16, fot. Dominik Duda
Fot. D. Duda

Dominik został skierowany na ćwiczenia w Stanach Zjednoczonych. Przez okres 2,5 roku szkolił się pod okiem amerykańskich pilotów wojskowych a przez 1,5 roku wykonywał samodzielne loty. Uczestniczył w szeregu różnych szkoleń i ćwiczeń zarówno w kraju, jak i zagranicą m.in. w Hiszpanii, USA, Niemczech.


Fot. www.2slt.sp.mil.pl

Ostatnim wielkim tego typu wydarzeniem były ćwiczenia
Red Flag, które odbyły się na Alasce w czerwcu 2012 r. Za udział i zaprezentowanie dużych umiejętności lotniczych Dominik Duda zdobył liczne wyróżnienia, nagrody, odznaczenia. W styczniu 2014 roku otrzymał tytuł pilota roku w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego. Jest obecnie kapitanem Wojska Polskiego i służy w 2 Skrzydle Lotnictwa Taktycznego Sił Powietrznych RP w bazie wojskowej w Poznaniu – Krzesinach.

Przykładowy film: http://www.youtube.com/watch?v=HWxONJyNK7c

Odsłon artykułów:
17329690

Odwiedza nas 999 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…