Pacyfikacja Brzostku

Brzostek – miasto w Polsce, w województwie podkarpackim, w powiecie dębickim, siedziba gminy. Położone jest nad rzeką Wisłoką na pograniczu Pogórza Ciężkowickiego i Strzyżowskiego. Pierwsza pisemna wzmianka o Brzostku pojawiła się w dokumentach legata papieskiego Idziego w latach 1123-1125. Brzostek należy do najstarszych miejscowości regionu.

W czasie II wojny światowej na mieszkańców spadły krwawe represje ze strony Niemców: w sierpniu 1942 wymordowano Żydów, w czerwcu 1944 r. nastapiła pacyfikacja miasteczka. Przez całą okupację tajną działalność prowadziła placówka ZWZ-AK. W okresie akcji "Burza" na terenie gminy działało kilka oddziałów partyzanckich.

W czerwcu 1944 roku gestapo jasielskie otrzymało od konfidentów listę mieszkańców Brzostku podejrzanych o udział w ruchu oporu. Postanowiono za jednym zamachem rozbić polskie podziemie. Decyzje zapadły szybko, bo już w nocy z 19 na 20 czerwca 1944 r. zbiórka w Jaśle. W akcji brali udział gestapowcy, policjanci ukraińscy. W nocy ekspedycja przybyła do Brzostku. Według wcześniej sporządzonych list patrole wyszukiwali ofiary. Ujętych zgromadzono w sali restauracji, gdzie bito okrutnie.

W czasie walk do których doszło przez nieporozumienie między samymi okupantami, zamordowani zostało kilka ważnych osobistości. Ku ich czci zbudowano po wojnie pomnik.

Niemcy wywieźli do Jasła około 40 spośród aresztowanych, później zwolniono kilkunastu. Spośród pozostałych, pięciu wywieziono do obozów, zaś ośmiu rostrzelano (głównie żołnierze AK). Cios zadany szeregom konspiracji okazał się bardzo dodkliwy.

Relacja o jednym z bohaterów tamtych wydarzeń, Bronisławowi Ziomkowi:  http://www.26puw.pl/historia-pulku/fotografie-archiwalne/bronislaw-ziomek-ulan

W wyniku działań wojennych jesienią 1944 r. Brzostek poniósł znaczne straty materialne. Zniszczenia zabudowy sięgały 66%. Zmniejszyła się liczba ludności, zamknięto też sąd grodzki W 1954 r została zlikwidowana gmina Brzostek I. Ponowny rozwój miejscowości nastąpił dopiero w latach siedemdziesiątych.

W 1985 r. gmina Brzostek została odznaczona Krzyżem Partyzanckim.

Źródło: ks. B. Stanaszek - Wiadomości Brzosteckie, www.brzostek.pl, wikipedia.pl

Odsłon artykułów:
17393208

Odwiedza nas 308 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…