Gminy zadbają o przystanki

 
Niedawno weszła w życie ustawa o publicznym transporcie zbiorowym z 2010 r. Jeden z przepisów mówi, że gminy przejęły odpowiedzialność za wykonywanie i remonty wiat przystankowych oraz sprzątanie przystanków. Z przystanków będą mogły korzystać firmy przewozowe, ale tylko za opłatą.
 
Organizatorem publicznego transportu zbiorowego jest gmina, związek międzygminny, powiat, związek powiatów, województwo lub minister właściwy do spraw transportu. Do zadań organizatora należą trzy obszary: planowanie, organizowanie i zarządzanie publicznym transportem zbiorowym.
 
Według przepisów wójt, burmistrz, starosta itd. mają  zapewnienić odpowiednie warunki funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego, zwłaszcza w zakresie standardów dotyczących przystanków komunikacyjnych oraz dworców. Po drugie ustalają stawki opłat za korzystanie przez przewoźników z przystanków komunikacyjnych i dworców, których właścicielem albo zarządzającym nie jest JST, zlokalizowanych na liniach komunikacyjnych na obszarze właściwości organizatora. Po trzecie określają przystanki komunikacyjne i dworce. Dużym problemem może stać się komunikacja na terenie Tarnowa, gdzie miasto musi zapewnić możliwości komunikacyjne, które zapewniał kiedyś dworzec PKS, a obecnie jest on w rękach prywatnych.
 
Do zadań własnych gminy w zakresie publicznego transportu zbiorowego należą budowa, przebudowa i remont: przystanków komunikacyjnych oraz dworców, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina, oraz wiat przystankowych lub innych budynków służących pasażerom, posadowionych na miejscu przeznaczonym do wsiadania i wysiadania pasażerów lub przylegających do tego miejsca, usytuowanych w pasie drogowym dróg publicznych bez względu na kategorię tych dróg.
 
Dodatkowo zarządcy dróg zostali zobowiązani są do: uwzględniania uchwał rady gminy, w których dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców wskazane zostaną wstępne miejsca lokalizacji nowych przystanków komunikacyjnych – o ostatecznej lokalizacji takiego przystanku decyduje zarządca drogi, uwzględniając charakter drogi oraz warunki bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zarządcy dróg muszą też nieodpłatnie udostępniać gminie na jej wniosek części pasa drogowego w celu budowy, przebudowy i remontu wiat przystankowych lub innych urządzeń służących do obsługi podróżnych.
 
Gminy mają obowiązek zapewnić czystość i porządek na swoim terenie, w tym utrzymywać czystość i porządek na przystankach komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest gmina, oraz które są położone na jej obszarze przy drogach publicznych, bez względu na kategorię tych dróg.
 

Ryglice-okolice.pl - piszemy jako pierwsi w regionie
 
Odsłon artykułów:
17381410

Odwiedza nas 907 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…