Otwarto zbiornik retencyjny w Skrzyszowie

W Skrzyszowie dokonano otwarcia pierwszego w Małopolsce zbiornika małej retencji. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele zarządu województwa małopolskiego.

W otwarciu tej ważnej dla całego systemu przeciwpowodziowego województwa inwestycji uczestniczyli m.in.: marszałek Marek Sowa, wicemarszałek Roman Ciepiela i członek zarządu Stanisław Sorys.

W programie małej retencji województwa małopolskiego na 10 lat  planowano budowę 65 małych zbiorników i 3 suchych polderów. Zw względu na trudności proceduralne, skupiono się na realizacji trzech zadań: w Joninach koło Ryglic, okolicach Ryglic oraz Skrzyszowie koło Tarnowa. Na razie udało się wybudować tylko ten w Skrzyszowie.

Sztuczne jezioro skrzyszowskie zapewni nie tylko ochronę przeciwpowodziową dla mieszkańców Skrzyszowa i Tarnowa, ale spełni również funkcję zaopatrzenia w wodę oraz rekreacyjną. Napełnianie zbiornika może potrwać nawet kilka lat, a po 5 latach od budowy dofinansowanej z Unii Europejskiej oficjalnie może się też stać miejscem odpoczynku.
Zbiornik w Skrzyszowie zajmuje 20 hektarów, pojemność 760 tys. metrów sześciennych wody, a zapora ma ponad 200 m długości.

 

Zbiornik Skrzyszów to pierwszy zbiornik małej retencji w Małopolsce. Budowa zbiornika retencyjnego w Skrzyszowie rozpoczęła się w maju 2012 roku. Cała inwestycja kosztowała ponad 21 mln zł, z czego 18,1 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Zbiornik w Joninach, o którym pisaliśmy wielokrotnie, miał mniej szczęścia. Miał stać się sztandarową inwestycją ostatnich lat, ale najpierw zablokowali go ekolodzy, a później, jak się okazało pogubili się w przepisach sami urzędnicy z melioracji w Krakowie. Część mieszkańców gminy Ryglice dopatruje się nawet celowych działań opóźniających inwestycję.

Źródło: Radio Kraków, www.malopolskie.pl, Dziennik Polski, własne


Odsłon artykułów:
16776126

Odwiedza nas 75 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…