Zamożność samorządów 2013- ranking

Czasopismo "Wspólnota" opublikowało kolejny ranking Zamożności Samorządów w Polsce. Wysoką pozycję uzyskał w nim Tarnów, wyjątkowo nisko wypadło województwo małopolskie, natomiast gminy okolicy i regionu znajdują się poniżej średniej krajowej. Kolejny ranking potwierdza, że żyjemy w regionie biednym.

W marcu publikowaliśmy ranking według opracowania Serwisu Samorządowego PAP, który mówił, że nasze okolice są biedne. Dziś prezentujemy kolejne zestawienie, w którym chociaż zastosowano inną metodę - poszczególne jednostki samorządowe zajmują w nim trochę inne pozycje, z grubsza jednak, potwierdza się fakt, że nasz region to jedno z biedniejszych miejsc w Polsce.

"Podstawowe wskaźniki finansowe sugerują, że rok 2013 był nieco lepszy dla samorządów od lat poprzednich. W porównaniu z sytuacją sprzed kilku laty sytuacja jest nadal bardzo trudna. PKB rośnie bardzo powoli, bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie, a o dynamicznych rocznych przyrostach wielkości budżetów lokalnych na razie można zapomnieć. Ale w odróżnieniu od roku 2012 wielkość realnych dochodów przynajmniej nie spadała" - czytamy w publikacji prof. Pawła Swianiewicza na portalu Wspolnota.org.pl.

Według Rankingu "Wspólnoty" ogólnie w Polsce rok 2013 to już czwarty kolejny rok spadku realnego poziomu inwestycji, minimalnie wzrosła wielkość wykorzystanych środków unijnych, natomiast poziom zadłużenia samorządów utrzymuje się (już trzeci rok z rzędu) na podobnym poziomie, nastąpił wzrost roli samorządów wojewódzkich, wzrosła stopniowo rola miast na prawach powiatu w inwestycjach i wykorzystaniu środków unijnych, przy równocześnie spadającym udziale gmin i powiatów, spadł natomiast udział wielkich miast w łącznym poziomie zadłużenia samorządów.

Na poniższym wykresie oraz w kolejnych zestawieniach widać, że w naszym regionie gospodarka sprzyja dużym miastom a spycha w dół mniejsze miejscowości. Województwo małopolskie jest na samym dole.


Zamożność per capita w okolicy i regione w zł/mieszkańca

Gmina Kleszczów posiada per capita 41.600,57 zł na 1 mieszkańca. Daleko zatem naszym gminom do tego rekordu ogólnopolskiego. Najbogatszy w regionie Tarnów ma 10 razy mniej niż najbogatsza gmina w Polsce.

Wybrane dane rankingowe dla regionu tarnowskiego, dębickiego, jasielskiego i okolicy:
 
Miasta wojewódzkie:
1. Warszawa
3. Kraków, awans od ostatniego roku
10. Rzeszów, spadek
 
Województwa:
1. dolnośląskie
4. podkarpackie- utrzymuje się na podobnym poziomie od 3 lat, spadek w ostatnim roku
16 (ostatnie) małopolskie- utrzymuje się na tym samym poziomie od 4 lat

Miasta powiatowe:
1. Polkowice
44. Jasło
52. Bochnia
57. Mielec
96. Dębica
118. Brzesko
poza połową:
194. Gorlice
253. Dąbrowa Tarnowska
liczba wszystkich miast: 267
 
 
Miasta (powiaty) grodzkie:
1. Sopot
7. Tarnów- stały awans od kilku lat
wszystkich miast: 48
 
Miasta:
1. Nowe Warpno, woj. zachodniopomorskie
181. Bobowa
Poza połową:
303. Ryglice
371. Kołaczyce
390. Brzostek
424. Żabno
425. Zakliczyn
426. Wojnicz
446. Pilzno- duże wahania od kilku lat, spadek od ostatniego roku
456. Ciężkowice
468. Radłów
498. Biecz
519. Grybów
527. Tuchów- stały spadek od kilku lat
Wszystkich pozycji: 575
 
Gminy wiejskie:
1. Kleszczów, woj. łódzkie
180. Borzęcin
poza połową miejscowości:
919. Gnojnik
1033. Rzepiennik Strzyżewski- spadek od kilku lat
1051. Gromnik
1056. Wietrzychowice
1087. gm. Dębica
1106. Szerzyny- awans od ostatniego roku
1133. Grybów
1227. Skrzyszów- spadek od kilku lat
1238. Radgoszcz
1243. gmina Tarnów- wzrost od kilku lat
1271. Czarna
1312. Brzyska- spadek od minionego roku
1323. Lisia Góra
1403. gmina Gorlice
1442. Pleśna
1456. Jodłowa- spadek od kilku lat
1466. Skołyszyn
1539. Wierzchosławice
1561. Jasło
Wszystkich pozycji: 1571

Ranking został opracowany przez Pawła Swianiewicza, profesora nauk ekonomicznych, kierownika Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Szczegóły raportu znajdują się pod adresem: http://www.wspolnota.org.pl/index.php?id=812

Niniejszy ranking przedstawia zamożność samorządów na podstawie dochodów własnych i otrzymywanych subwencji, pomija natomiast dotacje celowe - fundusze unijne. W zestawieniu zostały odjęte składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Do faktycznie zebranych dochodów dodane zostały skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzielone zostały przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

Źródło opracowania: Wspólnota - Pismo samorządu terytorialnego - www.wspolnota.org.pl

Podobne artykuły: Zamożność samorządów 2012, Region najbiedniejszych
Zobacz wszystkie rankingi - zakładka Gospodarka - Rankingi

Odsłon artykułów:
15776892

Odwiedza nas 390 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…