O zanieczyszczeniu powietrza w Małopolsce

 
Trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu "Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego". Sytuacja nie jest dobra również na peryferiach województwa, i tak np. najwyższe poziomy pyłu PM10 w 2012 r. odnotowano nie tylko w Krakowie, czy Nowym Sączu, ale także w Tuchowie i Tarnowie.
 
W Polskiej Akademii Nauk w Krakowie odbyło się spotkanie otwarte z udziałem wicemarszałka Wojciecha Kozaka, poświęcone prezentacji wyników badań jakości powietrza w Małopolsce oraz przedstawieniu proponowanych rozwiązań naprawczych.

Według pomiarów WIOŚ na wszystkich stacjach monitoringowych w województwie przekroczone są poziomy dopuszczalne pyłu PM10, pyłu PM2,5 oraz benzo(a)pirenu. Najwyższe poziomy pyłu PM10 w 2012 r. odnotowano w Krakowie, Nowym Sączu, Suchej Beskidzkiej, Skawinie, Proszowicach, Wadowicach, Tuchowie i Tarnowie. Stężenia pyłu PM10 w Małopolsce są spowodowane w 49% lokalnymi źródłami niskiej emisji, w 9% lokalnymi źródłami komunikacyjnymi, w 4% lokalnymi źródłami przemysłowymi, pozostałe 37% ma tło naturalne, napływ między powiatami i spoza Małopolski.

Znaczący wpływ na natężenie zanieczyszczeń w powietrzu ma pogoda czyli małe prędkości wiatru i występujące inwersje temperatury powietrza. W 2011 r. w Krakowie przez 80 dni występowała cisza wiatrowa, czyli wiatr o prędkości nie większej niż 1,5 m/s, w Tarnowie 165 dni, natomiast w Nowym Sączu aż 207 dni. Bezwietrzne dni przypadały głównie w październiku, listopadzie i grudniu, czyli w okresach obniżenia jakości powietrza ze względu na sezon grzewczy.

Najpilniejszym działaniem jest wprowadzenie ograniczeń w stosowaniu paliw stałych na obszarze Krakowa. Warto tu dodać, że w Krakowie mówi się coraz częściej o wprowadzeniu zakazu ogrzewania domów węglem, drewnem i olejami opałowymi. W perspektywie następnej dekady powinien zostać wprowadzony w życie szereg równoległych działań służących systemowej ochronie jakości powietrza, np. ograniczenie ruchu pojazdów ciężarowych w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Łączne szacunkowe koszty wskazanych działań naprawczych na 10 lat to ok. 2,3 mld zł. Zakłada się współfinansowanie tych zadań ze środków NFOŚiGW, WFOŚiGW, środków unijnych m.in. w ramach MRPO.

Więcej informacji: strona Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie.

Ryglice-okolice.pl - piszemy o wszystkim

 

Odsłon artykułów:
17388394

Odwiedza nas 249 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…