Tarnów i Gmina Tarnów o swojej przyszłości

 
Miasto Tarnów przedstawiło swoje plany dotyczące gminy Tarnów. Chodzi nie tylko o budowę nowych dróg, ale także o przyłączenie części terytorium gminy przez miasto. Gmina Tarnów nie daje za wygraną.

W lipcu zaprezentowano „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasta Tarnowa”, które zostało poddane przez władze miasta Tarnowa do dyskusji publicznej. Na spotkanie w Sali Lustrzanej wstawili się przedstawiciele gminy Tarnów.

Największe emocje dla gminy budzi planowane poszerzenie Tarnowa. Według tej koncepcji zniknęłyby w całości lub części takie miejscowości jak: Biała, Zawada, Zbylitowska Góra, Koszyce Wielkie, Wola Rzędzińska oraz Zgłobice. Gmina Tarnów wielokrotnie protestowała w tej sprawie. Wójt Grzegorz Kozioł uznaje za bulwersujący fakt, że władze miasta przygotowują dokument, w którym ingeruje się w terytorium innych samorządów bez pytania o zdanie drugiej strony.

Drugim problemem jest kwestia dróg, które wiążą się z poszerzeniem Tarnowa. Chodzi tu o planowany przebieg drogi krajowej nr 73, która aktualnie mieści się w granicach miasta, a w przyszłości miałaby tworzyć tzw. wschodnią obwodnicę. Rozważane są trzy warianty jej budowy. Pierwszy, który umieszcza obwodnicę Tarnowa w całości w jego granicach, jest niekorzystny finansowo dla miasta. Dla Tarnowa najkorzystniejsza jest budowa drogi przez środek Woli Rzędzińskiej i to pociągnęłoby przyłączenie części tej miejscowości do miasta. Z tym stanowiskiem nie zgadza się gmina Tarnów. Trzecią, możliwością, z którą może się zgodzić gmina, jest połączenie drogi krajowej nr 4 z autostradą A4. Prowadzić ma ono od węzła z południową obwodnicą miasta w kierunku północnym częściowo przez teren Zbylitowskiej Góry.

Więcej na: konsultacje.umt.tarnow.pl

 

Odsłon artykułów:
17392494

Odwiedza nas 141 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…