Scalanie gruntów na wzór niemiecki

 
Starosta Tarnowski Roman Łucarz uczestniczył w międzynarodowym spotkaniu, które 15 lipca odbyło się w Żabnie w ramach partnerskiego programu województwa małopolskiego z niemieckim regionem Turyngii.
 
Tematem rozmów było wprowadzenie modelowych rozwiązań w Małopolsce z wykorzystaniem doświadczeń i praktyk strony niemieckiej. Chodzi przede wszystkim o scalanie gruntów. Projekt dotyczy miejscowości Czyżów, Nieciecza oraz częściowo Podlesia Dębowego i Żabna.
 


Samorząd województwa współpracuje z regionem Turyngii w obszarze modelowego rozwiązania problemów rozdrobnienia własności gruntów, braku infrastruktury, a także sposobie zagospodarowania przestrzeni wiejskiej. Zagadnienia te są bliskie stronie niemieckiej, która w tym zakresie wypracowała własne procedury i schematy rozwiązań. Z tych doświadczeń zamierza czerpać samorząd Województwa Małopolskiego, tak aby przenieść doświadczenia niemieckie na grunt polski. Przedsięwzięcie to będzie między innymi finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Do projektu wytypowane zostały miejscowości gminy Żabno, przede wszystkim sołectwa Czyżów i Nieciecza, gdzie znajdują się największe gospodarstwa rolne, rozwijające się przy wsparciu lokalnego biznesu i są duże potrzeby mieszkańców. Same prace urządzeniowo-rolne w modelu niemieckim to nie tylko scalanie gruntów, ale również działania z zakresu melioracji, wytyczenia i budowy nowych dróg oraz podnoszenia atrakcyjności sołectwa zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Spotkanie w Żabnie miało charakter roboczy - służyło omówieniu założeń i sprawy wdrożenia projektu. Obecni byli Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Burmistrz Żabna Stanisław Kusior. Stronę niemiecką reprezentowali: Minister rolnictwa, leśnictwa, środowiska i ochrony przyrody Landu Turyngii Jurgen Reinholz, prof. dr Karl-Friedrich Thone – dyrektor departamentu obszarów wiejskich oraz Rainer Franke – przewodniczący Związku Rozwoju Obszarów Wiejskich i Urządzeń Rolnych.

- Nasi partnerzy z Niemiec przedstawili bardzo ciekawe propozycje odnośnie prowadzenia procedury scalania gruntów - mówi Starosta Roman Łucarz. - W gminie Żabno na razie realizowany będzie pilotażowy program w tym zakresie. Jeśli niemieckie rozwiązania się tam sprawdzą, to ten sposób działania przy scalaniu gruntów proponowany będzie nie tylko innym gminom w powiecie, ale również w całym kraju.

Według Starosty scalenia gruntów są korzystne dla rolników, mogą ułatwić im gospodarowanie, bo m.in. przy okazji wytyczane są nowe drogi, ale łączenie działek przebiega zazwyczaj z dużymi oporami z trzech powodów. - Pierwszy to czynnik ludzi, bo scaleniom bardzo często towarzyszą duże emocje, pojawiają się niedomówienia. Druga przyczyna to jednak bardzo duże w naszym regionie rozdrobnienie gospodarstw i działek, a do tego dochodzi jeszcze wadliwe polskie prawo, które bardziej utrudnia scalenia niż sprzyja temu procesowi - twierdzi Roman Łucarz.
 

Nadesłane
 
Odsłon artykułów:
17383979

Odwiedza nas 281 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…