Scalono grunty w Ilkowicach



Nie można i nie trzeba bać się scalania gruntów – przekonywano podczas spotkania w Ilkowicach w gminie Żabno, gdzie właśnie zakończył się proces scaleniowy.  Przekształcania gruntów rozdrobnionych i nadmiernie wydłużonych w możliwie duże i regularne działki przynoszą duże korzyści, gdyż zmniejsza się teren działania rolnika i mniejsze są koszty produkcji rolnej.



Postępowanie scaleniowe w Ilkowicach rozpoczęło się w czerwcu 2009 roku. Powierzchnia gruntów, których właściciele i samoistni posiadacze złożyli wniosek o wszczęcie postępowania scaleniowego, wyniosła przeszło 254 ha, co stanowi 53,20 procent ogólnej powierzchni wsi Ilkowice.

Podczas projektowania geodeta - projektant w miarę możliwości uwzględnił życzenia uczestników scalenia, które były złożone pisemnie do karty uczestnika. Po okazaniu projektu, zastrzeżenia wniosło 46 uczestników postępowania scaleniowego. Zastrzeżenia zostały szczegółowo rozpatrzone przy udziale powołanej przez Starostę Tarnowskiego - Komisji doradczej do szacowania i opracowania projektu scalenia gruntów terenu wsi Ilkowice.
Przed wdrożeniem procesu scaleniowego istniejąca sieć dróg transportu rolnego nie spełniała wymogów  współczesnego rolnictwa. Układ przestrzenny i szerokość istniejących dróg stwarzały duży problem komunikacyjny dla rolników. W większości były to drogi nie przystosowane do poruszania się po nich nowoczesnym sprzętem rolniczym.
Teraz nowa sieć dróg transportu rolnego - powstała w ramach scalenia - opiera się przede wszystkim na istniejących drogach ukształtowanych przed wieloma laty,
a ich przebudowa polegała na poszerzeniu i budowie nawierzchni utwardzonych.
W procesie scalenia nową nawierzchnię otrzymało 12,5  km dróg transportu rolnego. Wyczyszczono, udrożniono i częściowo umocniono 7,5 km istniejących rowów melioracyjnych,  wybudowano 65 przepustów oraz przeprowadzono rekultywację 14 hektarów odłogowanych gruntów poprzez likwidację zbędnych miedz i zakrzaczeń.



Reasumując, efektem przeprowadzonych prac jest przede wszystkim przebudowa wadliwych układów gruntowych, przejawiająca się przez: zmniejszenie liczby działek w gospodarstwach, zwiększenie powierzchni działek, poprawę dostępności do działek z siedliskiem, zmniejszenie oddalenia działek, usprawnienie układu dróg transportu rolnego i odzysk powierzchni zajętych pod miedze w starym stanie posiadania.
Poprawa wyżej wymienionych przestrzennych parametrów wpływa na pozostałe efekty scalenia: wzrost wartości  działek i gospodarstwa, zmniejszenie pracochłonności prac polowych i transportowych, poprawę organizacji prac polowych, obniżenie uciążliwości prac oraz uporządkowanie stanu prawnego gruntów (zniesienie współwłasności, służebności, wspólnot gruntowych).

Podczas spotkania w Domu Kultury w Ilkowicach, burmistrz Żabna Stanisław Kusior przekonywał, aby nie bać się scaleń, choć nigdy nie będzie tak, że sto procent mieszkańców będzie zadowolonych.
- Nikt nikomu niczego nie zabrał, a udało się choćby wyprostować krzywe granice między działkami. I rolnika nie kosztowało to nawet złotówki – mówił burmistrz.
Starosta Roman Łucarz wyraził zadowolenie z faktu, że proces scaleniowy w Ilkwicach udało się w miarę szybko zakończyć, bo zazwyczaj są problemy ze względu na duże rozdrobnienie działek. Przeszkodą jest też niespójne polskie prawo, uciążliwe dla tych, którzy podejmują się scalania gruntów.
Starostwo jest jednak za scalaniem gruntów w innych miejscowościach. - Zmniejsza się dzięki nim teren działania rolnika, więc mniejsze są koszty produkcji rolnej, zwłaszcza oszczędności na paliwie - uważa Roman Łucarz.

Warto przypomnieć, że w powiecie tarnowskim przy scalaniu gruntów korzysta się także z doświadczeń niemieckich. Scalenia w Niecieczy oraz Czyżowie, również w gminie Żabno – pilotażowo - prowadzone są właśnie na wzór niemiecki. Różnica polega na tym, że dokumentację robi się jednocześnie z działaniami w terenie, czego w Polsce dotąd się nie praktykowało.

Info: Starostwo Powiatu Tarnowskiego
Odsłon artykułów:
17382257

Odwiedza nas 463 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…