Zadłużone gminy. Ranking



Zadłużenie w jednostkach samorządowych nie jest małe. W poszczególnych gminach wynosi ono od 1/4 do 1/2 dochodów budżetowych.
Gminy w okolicy nie wypadają najgorzej w skali kraju, jednak wielkich powodów do radości nie ma.

Jak wygląda zadłużenie gminy Ryglice i sąsiadujących jednostek samorządu terytorialnego?

Według badań przeprowadzonych przez prof. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską zadłużenie gminy Ryglice wzrosło przed rokiem 2008. Lata 2009, 2010 i 2011 przyniosły spadek, natomiast w roku 2012 nastąpił wzrost do poziomu bliskiego z 2010 r. Ilustruje to poniższy wykres. Nie przedstawia on długu w złotówkach, ale mówi o procentowej wielkości zadłużenia w stosunku do rocznych dochodów samorządu. W gminie Ryglice w minionym roku wyniósł on 39,17 %. Wyliczenia zostały przygotowane na podstawie rankingu czasopisma "Wspólnota".


Zadłużenie gminy Ryglice

Wśród gmin okolicy najkorzystniej, jeśli chodzi o zadłużenie wypada gmina Jodłowa i Szerzyny. W Jodłowej dług spadł znacząco, natomiast dług Szerzyn choć waha się, nie jest zbyt wysoki w porównaniu do innych jednostek samorządowych. Gmina Tarnów ma tendencję do obniżania długu. Nie najgorzej jest też z Tuchowem. Pozostałe gminy utrzymują się w podobnym kursie od kilku lat.
Ilustruje to poniższy wykres.


Zadłużenie gmin

Zadłużenie w końcu 2012 roku jako procent dochodów danego samorządu:

Gminy

Rzepiennik Strzyżewski 15,83 % - wzrost długu w przeciągu ostatnich kilku lat
Jodłowa 25,26 % - spadek zadłużenia
Szerzyny 26,75 % - wzrost
Tuchów 36,47 % - spadek
Ryglice 39,17 % - podobny poziom
gm. Tarnów 43,50 % - spadek
Pilzno 49,96 % - wzrost
Skrzyszów 51,27 % - podobny poziom

Miasta na prawach powiatu

Tarnów 44,96 %

Województwa

podkarpackie 37,34 %
małopolskie 36,52 %

Powiaty

tarnowski 27,43 %
jasielski 36,69 %
dębicki 3,41 %

W skali kraju dług JST wzrósł w województwach i miastach na prawach powiatu. Obniżył się natomiast w gminach i powiatach. Generalnie w 2012 r. dług spadł - wcześniej notowano spory wzrost zadłużenia samorządów. Nie oznacza to jednak, że samorządy lepiej wiążą koniec z końcem. Pożyczały one, aby absorbować dotacje z funduszy strukturalnych, teraz muszą trochę odsapnąć, a sytuacja wzrostu zadłużenia może powtórzyć się za kilka lat. JST najwięcej zaciągają komercyjnych kredytów w bankach krajowych, na drugim miejscu są to preferencyjne kredyty i pożyczki.

Podstawowy wskaźnik rankingu, czyli wielkości zadłużenia w stosunku do rocznych dochodów samorządu nie jest doskonałym narzędziem diagnostycznym- czytamy w rankigu "Wspólnoty". Należałoby go zestawić z wielkością nadwyżki operacyjnej np. jeśli dług jest wysoki, a nadwyżki operacyjnej nie ma, to sytuacja jest faktycznie groźna. Ale jeśli nadwyżka jest wysoka i corocznie pozwala na spłatę znaczącej części zadłużenia, to nie ma powodów do niepokoju.

Opracowano na podstawie rankingu "Wspólnoty - Pisma Samorządu Terytorialnego".


Odsłon artykułów:
17389216

Odwiedza nas 147 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…