Jubileusz koła łowieckiego Dzik



Koło Łowieckie „Dzik” w Tarnowie obchodziło jubileusz 60- lecia istnienia. W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia za zasługi dla łowiectwa.

Świętowanie rozpoczęło się od Mszy św.j w kościele w Skrzyszowie. Dalsze uroczystości miały miejsce w zajeździe „Taurus”. Podczas niej gościom w poetycki sposób zaprezentowano historię koła, ze swoim koncertem wystąpił zespół „Hagard” z Krakowa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele administracji państwowej, władz samorządowych, kierownictwa Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie, nadleśnictwa Gromnik władz okręgowych Polskiego Związku Łowieckiego w Tarnowie, sąsiadujących kół łowieckich oraz licznie zaproszonych rodzin wraz z myśliwymi.

W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia za zasługi dla łowiectwa członkom koła "Dzik" a za szczególne osiągnięcia na rzecz łowiectwa, oraz postawę proekologiczną, medalem odznaczono wójta Gminy Skrzyszów Marcina Kiwiora.

Koło Łowieckie dzik w Tarnowie działa na terenie 5 gmin: Skrzyszów, Tarnów, Pilzno, Tuchów oraz Ryglice. Teren powierzchni koła po wyłączeniach wynosi ponad 9 tys. ha w tym blisko 2 tys. ha stanowią lasy. Dzierżawiony teren położony jest na obszarze 12 miejscowości. Koło liczy 35 członków z których większość zamieszkuje na terenie Koła. Obwód koła Nr 83 zaliczany jest do obwodów polnych jako bardzo słaby. Dzięki intensywnie prowadzonej gospodarce łowieckiej, stopniowo w terenie zaczęła się pojawiać zwierzyna gruba, tzn. sarna oraz dzik, która najliczniej poczęła występować w obwodzie numer 26, czyli na terenach Zalasowej oraz Ryglic, które miały bardzo dobre warunki geograficzne, tzn. były górzyste i dobrze zalesione.

Korzenie historyczne koła sięgają 1953 roku. Na początku działalności dużo uwagi poświęcano dokarmianiu zwierzyny. Pasze magazynowano w wielu punktach rozmieszczonych w terenie tj. w domu Kazimierza Micka, w szkole w Pogórskiej Woli, w leśniczówce w Bistuszowej oraz w leśniczówce w Ryglicach. W 1969 r. KŁ Dzik utraciło na rzecz wojskowego Koła „Hejnał” jeden z obwodów o numerze 26. Pod koniec lat siedemdziesiątych koło otrzymało bezpłatnie w użytkowanie od Urzędu Gminy Skrzyszów dwa hektary ziemi w Pogórskiej Woli przeznaczonej do uprawy. Postanowiono zagospodarować ją rolniczo dla uprawy kukurydzy, żyta i owsa oraz zbudowano oczko wodne, które zostało zarybione ku uciesze myśliwych i wędkarzy. Po trzech latach ze względu na nieopłacalność upraw działkę zwrócono właścicielowi.

Od początku działalności koła dużą bolączką był brak własnej siedziby. Spotkania członków koła odbywały się w różnych dziwnych miejscach m. in. w Zakładzie Karnym czy Radzie Miasta Tarnów. Tułaczka ta zakończyła się w 1980 roku, kiedy udało się tanio zakupić budynek po likwidowanej kopalni piasku w Pogórskiej Woli. Domek myśliwski jest do dzisiaj miejscem spotkań, biesiad oraz świętowania sukcesów koła. Obok budynku posiada szopę, która pełni rolę magazynem na paszę dla zwierząt.

W roku 1997 nastąpiła zmiana numeracji obwodów w związku z podpisaniem nowych umów dzierżawy terenu i tak powstały nowe obwody 37 i 47. Na dzień dzisiejszy obwody te zaliczone są do obwodów polnych i ich łączna powierzchnia wynosi ok. 10,7 tys. ha w tym 2 tys. ha lasów.

Podobne artykuły: 90- lecie PZŁ, Jubileusz Koła Łowieckiego "Hejnał"

Odsłon artykułów:
17388863

Odwiedza nas 99 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…