Tuchowianin, bp. Marek Piątek pasterzem w AmazoniiBiskup Marek Piątek został ordynariuszem diecezji Coari w brazylijskiej Amazonii. Kilka dni temu odbyła się uroczysta inauguracja.
O. Marek Piątek jest pierwszym biskupem pochodzącym z Tuchowa, a także pierwszym z parafii prowadzonej przez Redemptorystów.

Biskup Marek Piątek w Tuchowie

Bp Marek Piątek w Tuchowie, 4.09.2011 r., fot. W. Chrzanowski

50 lat temu papież Paweł VI, w pierwszym roku swojego pontyfikatu, utworzył Prałaturę Coari. Z okazji jej złotego jubileuszu Ojciec Święty Franciszek, również w pierwszym roku swego pontyfikatu, utworzył Diecezję Coari, jej ordynariuszem został bp. Marek Piatek.

Święto kanonicznej inauguracji Diecezji Coari i instalacji jej pierwszego biskupa ordynariusza rozpoczęło się w piątek, 14 marca 2014 r. m.in. Główne uroczystości miały miejsce w niedzielę 16 marca 2014 r. Dzień inauguracji rozpoczął rano serią sztucznych ogni przed wszystkimi kościołami i kaplicami miasta. Później nastąpiła procesja ulicami miasta, która trwała blisko 2 godziny.
Uroczysta Msza inauguracyjna rozpoczęła się wieczorem. Nuncjusz Apostolski w Brazylii abp Giovanni d'Aniello odczytał uroczystą bullę papieża Franciszka podnoszącą dotychczasową Prałaturę Misyjną Coari do rangi Diecezji i powołującą pierwszego jej biskupa diecezjalnego w osobie ojca Marka Piątka. W Eucharystii uczestniczyło 12 biskupów, redemptoryści z Wiceprowincji Manaus, przedstawiciel Wiceprowincji Bahia, o. Adam Rąpała, o. Harry Grile, prowincjał redemptorystów z Denver w USA, księża i seminarzyści Prałatury Coari, siostry zakonne i wielka liczba świeckich.

Marek Marian Piątek CSsR (ur. 10 października 1954 w Tuchowie), polski redemptorysta (Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela). Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1980 z rąk biskupa Jerzego Ablewicza. Uzyskał doktorat z teologii moralnej na Akademii Alfonsiana w Rzymie. W mieście Salvador da Bahia na wschodzie tego kraju był profesorem na uniwersytecie katolickim i w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, a przez 10 lat (2000-2010) również proboszczem tamtejszej parafii Zmartwychwstania Pańskiego. 15 czerwca 2011 papież Benedykt XVI mianował go biskupem-prałatem Coari w Amazonii, w Brazylii. Sakry biskupiej udzielił mu 12 sierpnia 2011 prymas Brazylii Murilo Sebastião Ramos Krieger, ingres odbył się 23 października 2011 r. Po podniesieniu prałatury do rangi diecezji 9 października 2013 bp Piątek został jej pierwszym ordynariuszem. 16 marca 2014 r. odbyła się uroczysta inauguracja w stolicy biskupiej.

Więcej informacji i fotogaleria z uroczystości: www.klasztor.tuchow.pl

Źródła: www.klasztor.tuchow.pl, pl.radiovaticana.va, Wikipedia

Odsłon artykułów:
13615371

Odwiedza nas 198 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…