15 sierpnia- święto parafialne

 
W kalendarzu 15. sierpnia przypada przede wszystkim uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.  W tym dniu obchodzone jest także Święto Wojska Polskiego, uchwalone na pamiątkę Cudu nad Wisłą.

Wniebowzięcie NMP

Przyjęte jest, że Wniebowzięcie jest największym świętem maryjnym w roku liturgicznym. Wzięcie do nieba Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem Kościół katolicki ustanowił dogmatem. Uczynił to uroczyście Pius XII w 1950 r.

Kult Wniebowzięcia praktykowany był już we wczesnym chrześcijaństwie i tradycja ta przetrwała przez stulecia. Według jednego z apokryfów Maryja zasnęła i z różnych stron świata przybyli apostołowie, by pochować ciało Matki Jezusa. Na pogrzeb spóźnił się Tomasz. Gdy już dotarł, poprosił o otwarcie grobu. Wewnątrz nie było jednak ciała, ale wianki i pachnące lilie. Zgodnie z tą legendą według polskiej tradycji, święci się w tym dniu w kościołach kwiaty, wianki i zioła a Wniebowzięcie nazywa się świętem Matki Bożej Zielnej.

Dożynki

Dożynki jako prastare święto plonów obchodzone było zwykle pod koniec lata lub w jesieni i tzw. "świeckie" dożynki odbywają się do dziś w tym czasie. W wielu parafiach święci się natomiast wieńce dożynkowe obok kwiatów, wianków i ziół w święto Matki Bożej Zielnej. 15 sierpnia jest jest przede wszystkim uroczystością kościelną i tradycję tę należy bezwzględnie chronić. Warto także zachować zwyczaje święcenia wianków i żniwnych wieńców jako dziękczynienie Bogu za plony, podobnie jak za Maryję- niebieską lilię.

Cud nad Wisłą.

W historii Polski data 15 sierpnia zapisała się w sposób szczególny. Ważne jest np. to, że Najświętsza Maryja Panna Wniebowzięta jest patronką stołecznej metropolii gnieźnieńskiej już od XI w. Ponadto w bitwie koło Warszawy w 1920 pokonano wojska bolszewickie państwa tworzonego m.in. przez W. Lenina i J. Stalina. Dla Polaków zdarzenie to nabrało wymiaru religijnego. Cud nad Wisłą zadecydował o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreślił plany rozprzestrzenienia rewolucji sowieckiej na Europę Zachodnią. Zdaniem Edgara D'Abernon była to 18. z przełomowych bitew w historii świata.

Święto Wojska Polskiego

Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest obchodzone w dniu 15. sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy z 1920. Wszelkie inne obchody lokalne tego święta są zwykle przenoszone na inny dzień.


Niniejszy artykuł można kopiować i rozpowszechniać za zgodą autora.
Odsłon artykułów:
17384605

Odwiedza nas 249 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…