Szukanie śladów po Paderewskim

Wicestarosta Tarnowski Mirosław Banach pomagał Fundacji „Ave Arte” udokumentować początkowy okres życia Ignacego Jana Paderewskiego. W tym celu wraz z przedstawicielami Fundacji był na Ukrainie, gdzie śladów po wybitnym pianiście i polityku szukano we Lwowie, Chmielniku, Kuryłówce i Żytomierzu.


Grób matki I. J. Paderewskiego

Dobrze udokumentowany jest okres działalności Paderewskiego w Europie, głównie w Polsce i Szwajcarii, a także pobyt w USA, ale brakuje wielu informacji i dokumentów dotyczących początkowego okresu jego życia. Fundacja „Ave Arte”, która ściśle współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, postanowiła te braki uzupełnić. O pomoc zwróciła się do władz Powiatu Tarnowskiego, które w ostatnich latach podejmują wiele wysiłków, by upamiętnić miejsce urodzenia Paderewskiego.


Grób ojca I. J. Paderewskiego w Żytomierzu

W celu ułatwienia kontaktów i dotarcia do unikatowych materiałów archiwalnych na Ukrainę z przedstawicielami Fundacji pojechał Wicestarosta Mirosław Banach. – Byliśmy w Kuryłówce, gdzie Paderewski przyszedł na świat, ale śladów po nim szukaliśmy także we Lwowie, Chmielniku i Żytomierzu. Odwiedziliśmy m.in. tamtejsze muzea, uniwersytety i filharmonie – mówi Wicestarosta. – Znaleźliśmy cmentarz, a w zasadzie resztki po nim, na którym spoczywa matka wielkiego Mistrza. W zasadzie na tym cmentarzu, zupełnie zarośniętym, zachował się tylko jej grób. Pilną sprawą jest teraz znalezienie środków finansowych, aby to miejsce polskości, ważne dla kultury polskiej, ocalić od zapomnienia.

Całe poszukiwania były nagrywane na kamerę. Na zlecenie ministerstwa postaje bowiem film dokumentalny o wybitnym Polaku, którego spora część poświęcona będzie pierwszemu okresowi życia Paderewskiego.


Cmentarz w Żytomierzu

Odsłon artykułów:
17384329

Odwiedza nas 288 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…