Przed nami III Festiwal Niepodległości



Już za niespełna miesiąc rozpocznie się w Tarnowie główny blok trzeciej edycji Festiwalu Niepodległości, imprezy oddolnie organizowanej przez sygnatariuszy Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości. Od kilku lat festiwal obudowuje rocznicę najważniejszego dla tożsamości patriotycznej Tarnowa wydarzenia, jakim był zryw niepodległościowy mieszkańców miasta i najbliższej okolicy w październiku roku 1918.


Nasi przodkowie w Tarnowie wybili się na niepodległość - po 146 latach niewoli - jako pierwsi w kraju. To powód do wielkiej dumy i radosnego świętowania, podczas którego dominować powinna jednak przede wszystkim mądra refleksja nad sprawami najważniejszymi dla naszego narodu i państwa.

W ramach Festiwalu, tradycyjnie planujemy w tym roku szereg imprez edukacyjnych i kulturalnych: III Koncert Bardów (z galą inauguracyjną, w czasie której kolejnej ważnej dla naszych środowisk postaci wręczymy "Szablę Niepodległości"), wielką debatę na temat wiodący edycji, kolejny przegląd filmowy Imagines Patriae dla młodzieży szkolnej oraz cykl wykładów, spotkań autorskich i seansów z wybitnymi badaczami i twórcami, a także kolejny Tarnowski Marsz Niepodległości, organizowany przez młode pokolenie lokalnych patriotów. Wśród imprez towarzyszących tegorocznej edycji festiwalu znajdą się również m.in. przesłuchania konkursowe przeglądu poezji i pieśni Jacka Kaczmarskiego oraz kolejna edycja miejskiej gry fabularnej (LARP) "Tarnów'46".

Festiwal jest przedsięwzięciem prawdziwie obywatelskim - niezależnym od ingerencji jakichkolwiek władz i powstającym we współpracy z patriotycznymi organizacjami pozarządowymi oraz aktywnymi osobami, które się do nas zgłaszają. Cieszymy się z życzliwej kooperacji z coraz dłuższą listą instytucji publicznych (pozwalających nam korzystać z ich infrastruktury i innych trwałych zasobów), ale jednocześnie - chroniąc wartościową formułę oddolnego, obywatelskiego przedsięwzięcia – całkowicie świadomie unikamy publicznych dotacji dedykowanych „ekstra” naszemu festiwalowi.

Festiwal powstaje dzięki wolontariuszom i finansowany jest głównie z niewielkich, prywatnych funduszy, jakie udaje się nam zgromadzić.

Mimo skromnego i budowanego doraźnie budżetu, naszą intencją jest organizacja festiwalu obfitującego w atrakcyjne wydarzenia, ale też festiwalu otwartego, w całości dostępnego dla wszystkich chętnych, bez względu na ich sytuację finansową.

W związku z tym podjęliśmy w tym roku decyzję, że na wszystkie festiwalowe zdarzenia wstęp będzie wolny. Jedynym ograniczeniem będzie pojemność sal.

Jako organizatorzy, stanęliśmy jednak przed sporym finansowym wyzwaniem. Dlatego też zwracamy się do każdego, kto mógłby nam pomóc, z apelem o wsparcie tegorocznej edycji Festiwalu dowolną sumą darowizny. Darowiznę - w dowolnej kwocie - można przelać na poniższe konto bankowe stowarzyszenia, które jest wiodącym organizatorem gali inauguracyjnej, czyli PTG "Sokół -Świat Pracy": 84 2030 0045 1110 0000 0244 8910 (wpłata z adnotacją „na Festiwal Niepodległości”). Wolny datek będzie można złożyć również przy odbiorze bezpłatnej wejściówki na III Koncert Bardów i podczas najbliższych spotkań Wszechnicy Obywatelskiej i Narodowej (7 i 15 X). Wejściówki już można rezerwować !

Tematykę główną tegorocznej edycji, jaką jest "Polska tradycja powstańcza" zapowiadamy od pewnego czasu cyklem spotkań dyskusyjnych, poprzedzającym blok główny festiwalu, w naszej Wszechnicy Obywatelskiej i Narodowej. Na ten temat rozmawialiśmy już z red. Piotrem Legutko i Kajetanem Rajskim, a w październiku - kolejno 7 X i 15 X - kontynuować będziemy tę dyskusję z wybitnymi publicystami: Rafałem Ziemkiewiczem („Do Rzeczy”) i Krzysztofem Feusette („W Sieci”) .



Wkrótce zostanie podany szczegółowy program głównego festiwalowego bloku (24 -30.X). Możemy jednak zdradzić, że w tegorocznym koncercie bardów (26 X) wystąpią: Jerzy Zelnik, Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk (z programem „Podziemna Armia powraca”), a wśród gości festiwalu znajdą się m.in.: prof. Bogumił Grott, Grzegorz Braun, Jan Ołdakowski, Leszek Żebrowski i wiele innych znaczących postaci. Nie zabraknie też ciekawych seansów filmowych.



Podczas tegorocznej edycji swoją działalność zainauguruje Komitet Honorowy Festiwalu Niepodległości. Do udziału w nim zaprosiliśmy szereg znakomitości, w tym wielu gości specjalnych poprzednich edycji naszej imprezy.

Odsłon artykułów:
17388400

Odwiedza nas 146 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…