Region tarnowski zamieszkiwali celtowieW Pasiece Otfinowskiej koło Żabna znaleziono kobiecą zapinkę sprzed 2 tysięcy lat. Prawdopodobnie należała ona do zamieszkujących tu Celtów.


Zapinka z okresu między 60 a 20 rokiem p.n.e. może być dowodem na to, że nasz region zamieszkiwali Celtowie lub ich potomkowie. Wskazuje na to kształt przedmiotu. W Pasiece Otfinowskiej znaleziono także wdo tej pory fragmenty naczyń oraz kawałki żużla. Zdaniem archeologów potwierdza to wcześniejsze przypuszczenia, że była to osada hutników, którzy produkowali i przerabiali żelazo. Badania archeologów wciąż trwają. (Źródło: www.radiokrakow.pl)

Warto dodać, że ślady ludzkiej działalności na terenie ziemi tarnowskiej sięgają końca epoki lodowcowej. Po tundrze przemieszczali się tu ludzie zajmujący się łowiectwem. Kiedy lasy pokryły stopniowo teren, powstały tutaj pierwsze osady. Znalezione w regionie przedmioty potwierdzają, że tereny te zamieszkiwali: ludzie z kręgu kultury łużyckiej, Celtowie, Hunowie, a w końcu Słowianie z plemienia Wiślan. I tak np. w obszarze dzisiejszej wsi Zawada istniał jeden z najpotężniejszych grodów w państwie Wiślan. Region nasz należał także do państwa wielkomorawskiego, a następnie do państwa polskiego. (Źródło: www.tarnowski.iap.pl, własne).

Odsłon artykułów:
16019870

Odwiedza nas 519 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…