Żołnierze Wyklęci i Teatr Nie Teraz

Serdecznie zapraszamy do jak najliczniejszego uczestnictwa w trzech wydarzeniach:

16:00 Nowy Cmentarz Komunalny w Tarnowie - Krzyżu - uroczystość modlitewna przy grobie Mieczysława Cielochy ps. Sprytny i Stanisława Kiełbasy, żołnierzy WiN, ofiar mordu sądowego z 1947 r. skazanych w procesie pokazowym wykonawców wyroku śmierci na oprawcy Lwie Sobolewie, faktycznym szefie UB w Tarnowie, majorze NKWD. PROSIMY O JAK NAJLICZNIEJSZY UDZIAŁ ! - zbiórka przed bramą główną Cmentarza Komunalnego w Tarnowie - Krzyżu.

17:00 Msza Święta w intencji Ojczyzny i bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w Kościele XX Filipinów, ul.Piłsudskiego 9 (Msza zamówiona przez prof. Włodzimierza Bernackiego, Posła na Sejm RP)

18:00 dyskusyjne spotkanie autorskie z dr Marią Żychowską, autorką monumentalnej monografii "Represje komunistyczne w Tarnowskiem 1945- 56", Aula Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38

Zamiast długiej zapowiedzi tego spotkania, zapraszamy do obejrzenia zapisu wykładu autorki, który Pani Maria wygłosiła podczas promocji dzieła, stanowiącego efekt kilkunastoletnich badań (promocja odbyła się w styczniu br. w Klubie Inteligencji Katolickiej): http://youtu.be/7bA8Or464GM

Podobny artykuł: Spotkania patriotyczne

Informujemy również, że 7 marca (niestety, przed południem) w Gromniku będzie można wziąć udział w spektaklu "Wyklęci" naszego rodzimego - wciąż bezdomnego i wciąż w Tarnowie niedocenianego - Teatru Nie Teraz (szczegóły w załączeniu).

Żołnierze Wyklęci i Teatr Nie Teraz

Żołnierze wyklęci, spotkania

Dzień 1 marca – Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych – to data symboliczna. Ale oczywistym jest, że nasz obowiązek pamięci o Żołnierzach Wyklętych nie powinniśmy ograniczać do tej daty. Oni walczyli o niepodległą Polskę przez cały rok i każdego dnia i miesiąca w różnych miejscach kraju; walczyli i za Polskę ginęli. Spektakl Teatru Nie Teraz pt. „Wyklęci”, według scenariusza i w reżyserii Tomasza A. Żaka, tę pamięć i wiedzę ukazuje w sposób wyjątkowy. Teatr Nie Teraz (TNT) otwiera zakryte dotąd karty historii naszej Ojczyzny opowieścią o Armii Wyklętej.
„Powiedz - kiedy będzie tutaj prawdziwa Polska? To nie może być tak, żeby Polski nie było! To jakaś intryga, nieporozumienie, zdrada! Mamy broń oddać, a później co? Koniec?”

Powracają bohaterowie zbrojnego oporu przeciw sowietyzacji Polski, setki nazwisk i pseudonimów. Wśród nich ci, o których pamięć już udało się przywrócić (Pilecki, Szendzielarz, Kuraś, Siedzikówna) oraz ci, którzy o tę pamięć wciąż wołają. Choćby Józef Franczak, pseudonim „Lalek”, zamordowany w czasie SB-eckiej obławy w roku 1963… W spektaklu usłyszymy m.in. dawne polskie pieśni patriotyczne i religijne; fragmenty „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego, III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, a także zapomniany „Dekalog Polaka” autorstwa Zofii Kossak-Szczuckiej.

Spektakl miał swoją premierę 25 i 26 maja 2012 r., w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów (osławione więzienie na Rakowieckiej), w jednym z najbardziej znanych miejsc kaźni okupacji niemieckiej, następnie okresu stalinowskiego i późniejszego. To właśnie tutaj trafiali żołnierze Armii Wyklętej, męczeni i mordowani strzałem w tył głowy z rozkazu budowniczych nowego, komunistycznego świata, w którym nie było miejsca dla „zaplutych karłów reakcji”.

W podsumowaniu sezonu artystycznego 2012, spektakl TNT i spektakl „Wyklęci” wyróżniono w prestiżowym rankingu miesięcznika „Teatr” w kategoriach: „Najlepszy teatr” oraz „Najlepsze przedstawienie teatru alternatywnego". W uzasadnieniach wyboru czytamy: „Teatr Nie Teraz w Tarnowie swoje doskonałe spektakle opiera na podstawowych wartościach, które definiują człowieka, i pokazuje, iż teatr ma do spełnienia prócz funkcji artystycznej także ważną misję społeczną, moralną, edukacyjną i historyczną. „Wyklęci", autorski spektakl Tomasza Antoniego Żaka, to połączenie wysublimowanego dzieła teatralnego z dokumentem. Spektakl doskonały artystycznie i wysmakowany estetycznie, o poetyckiej narracji mimo wstrząsającego tematu. Ma ogromny wymiar historyczno-polityczny. Daje wzorce o trwałej wartości”.

W spektaklu występują: AGNIESZKA RODZIK (Lilka); EWA TOMASIK (Helena); MAGDALENA ZBYLUT; (Danusia); KAROL PIOTR ZAPAŁA (Konrad); PRZEMYSŁAW SEJMICKI (Janek). Spektakl powstał przy wsparciu: Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz Aresztu Śledczego Warszawa - Mokotów. Polecamy stronę internetową TNT: www.nieteraz.pl

Najbliższe pokazy spektaklu „Wyklęci” Teatru Nie Teraz:

1.03. – Milicz, Kreatywny Obiekt Wielofunkcyjny, ul. Dąbrowskiego 3, godz. 17:00
2.03. – Wołów, kościół pw. św. Karola Boremeusza, ul. Kołłątaja 2, godz. 16:00
3.03. – Kobierzyce, Gminne Centrum Kultury i Sportu, ul. Ludowa 7, godz. 9:30 i 12:00
3.03. – Głubczyce, Zespół Szkół Licealnych, ul. Kochanowskiego 22, godz. 20,00
7.03. – Gromnik, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, ul. Witosa 4, godz. 10:00
8.03. – Rzeszów, Zamek. Prezentacja przełożona na późniejszy termin

Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości

Odsłon artykułów:
17381741

Odwiedza nas 162 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…