Pomnik upamiętni 70. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu

 
W bieżącym roku przypada 70. rocznica ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Wschodnich RP, jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w całej historii Polski i narodu Polskiego. Z inicjatywy Przewodniczącego Rady Powiatu Tarnowskiego w Gromniku powstał monument, upamiętniający ofiary tzw. rzezi wołyńskiej. Zostanie on uroczyście odsłonięty już 19 czerwca br.
 
 
W latach 1943-1945 na terenach województwa wołyńskiego oraz na obszarach województw Małopolski Wschodniej, z inicjatywy i za sprawą nacjonalistów ukraińskich z Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), dopuszczono się masowych mordów na obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej. Zamordowanie w okrutny sposób ponad 100 tysięcy bezbronnych Polaków (w tym dzieci, kobiet i starców), było planowym i bezwzględnym ludobójstwem. Kulminacją mordówbył dzień 11 lipca 1943 roku – tzw. „krwawa niedziela”, kiedy ukraińscy nacjonaliści zaatakowali 100 miejscowości pod hasłem „śmierć lachom”.
 
Uroczystości rozpoczną się 19 czerwca o godz. 10.00 przy Zespole Szkół w Gromniku odsłonięciem pomnika memoratywnego przed budynkiem szkoły. Po części oficjalnej odbędzie się występ artystyczny, przygotowany przez dzieci i młodzież ZSP w Gromniku oraz koncert pieśni barda Andrzeja Kołakowskiego. Obecność podczas ceremonii odsłonięcia pomnika zapowiedział między innymi ks. Tadeusz Isakowicz Zalewski oraz Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski. Do wspólnego upamiętnienia 70. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu i Kresach Wschodnich RP zapraszają wszystkich mieszkańców Powiatu Tarnowskiego – Przewodniczący Rady Powiatu w Tarnowie Zbigniew Karciński, Starosta Tarnowski Roman Łucarz oraz Wójt Gromnika Bogdan Stasz.
 
Pomnik „Ofiary Rzezi Wołyńskiej 1943-1945” upamiętnia męczeństwo Kresowian mordowanych z zastosowaniem najokrutniejszych metod w sposób planowy i bezwzględny.
W centralnej części pomnika umieszczony został wizerunek modlącej się kobiety, nawiązujący do ludobójstwa na Polakach w czasie „krwawej niedzieli”,kiedy nacjonaliści ukraińscy otaczali polskie kościoły, mordując modlących się w nich wiernych.
Po prawej stronie kontur wschodniej granicy II Rzeczypospolitej z zaznaczeniem obszaru dotkniętego eskalacją mordów dokonywanych przez OUN i UPA w latach 1943-1945.
Postać kobiety oraz mapa tworzą spójną całość nawiązując do symbolicznej pustki związanej z brakiem tysięcy Polaków zamordowanych na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej oraz wymazaniem z mapy wielu polskich osad, które zniknęły wraz z wymordowaniem mieszkających tam Polaków.
U dołu pomnika wezwanie dla potomnych – „Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie”.
 
 

 
Odsłon artykułów:
17384287

Odwiedza nas 141 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…