Ks. R. Banach kapelanem Obywatelskiego Porozumienia



Biskupa Tarnowskiego ks. Andrzeja Jeża Obywatelskiemu Porozumieniu Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości przydzielony został duszpasterz. Kapelanem dla tej organizacji został ks. dr Ryszard Banach, ceniony duchowny, historyk specjalizujący się w historii Kościoła Tarnowskiego, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie.

"Mamy nadzieję, że z doświadczenia, wiedzy i duszpasterskiej opieki Księdza Kapelana będziemy mogli skorzystać już podczas zbliżającego się II Festiwalu Niepodległości"- informuje Obywatelskie Porozumienie.

List Biskupa
 

Ks. dr Ryszard Banach, kapłan diecezji tarnowskiej, doktor teologii, historyk. Urodzony 15 czerwca 1942 roku, święceń kapłańskich udzielił mu bp Jerzy Ablewicz 4 czerwca 1967 roku. Temat pracy dyplomowej: „Ks. Piotr Halak, proboszcz w Gręboszowie”, Tarnów 1967 (Mps). Magisterium oraz licencjat w historii Kościoła uzyskał na KUL w Lublinie 24 czerwca 1971 roku. Temat pracy magistersko-licencjackiej: „Początki Seminarium Duchownego w Tarnowie”, Lublin 1971 (Mps). W 1975 roku uzyskał doktorat z nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła na podstawie pracy doktorskiej: „Seminarium Duchowne w Tarnowie w latach 1838-1921”, Lublin 1985 (Mps).

Ks. dr Ryszard Banach

W duszpasterstwie pracował w następujących parafiach: Biecz, Żegiestów Zdrój, Stary Sącz. W 1988 roku podjął obowiązki dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie. W latach 1992 - 1999 prowadził wykłady i seminarium magisterskie w zakresie Historii Kościoła w Instytucie Teologicznym w Tarnowie i w Instytucie Teologicznym Sandomierzu. Od 1996 roku jest archiwistą Instytutu Teologicznego i Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W swych badaniach naukowych zajmuje się dziejami religijnymi regionu tarnowskiego i duchowieństwem diecezji tarnowskiej. Był członkiem Komisji Historycznej w procesie kanonizacyjnym św. Kingi (1994-1998), w procesie bł. Romana Sitki (1998-1999) i aktualnie bierze udział w procesie kanonizacyjnym bł. Karoliny Kózki (2006). Od wielu lat przybliża postać Stefanii Łąckiej - harcerki, dziennikarki, więźniarki obozu Auschwitz – Birkenau i zabiega o rozpoczęcie procesu informacyjnego. Uczestniczył w pracach Diecezjalnej Komisji Historycznej do spraw lustracji (2007). Od 1993 roku wykładowca historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie, promotor około 100 prac magisterskich. 

Zainteresowania badawcze i praca popularyzatorska Księdza doktora oscylują wokół dziejów religijnych regionu tarnowskiego i duchowieństwa diecezji tarnowskiej.

Obywatelskie Porozumienieu Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości
 

Odsłon artykułów:
17382843

Odwiedza nas 185 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…