Rocznica powstania styczniowego w okolicy

25 lutego 2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Gromniku odbędzie się niecodzienna uroczystość, poświęcona 150. rocznicy powstania styczniowego pt.  „Powiatowy Dzień Pamięci o Bohaterach Powstania Styczniowego”. Więcej: Przewodniczący Rady Powiatu i Starosta Tarnowski zapraszają do wspólnego uczczenia pamięci o powstańcach styczniowych
 
Dziś mija 150 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Było to zbrojne wystąpienie przeciwko Rosji, największe polskie powstanie narodowe. Jego ślady spotykamy także w okolicy.

W powstaniu styczniowym brali czynny udział mieszkańcy Tarnowa a także okolicy. Już w dniu wybuchu powstania Tarnów był w pełni przygotowany do walki. Wyjątkowym bohaterstwem wykazali się najmłodsi tarnowianie: młodzież gimnazjalna: 13 - 15- letni chłopcy oraz uczniowie szkół średnich i studenci. Do walki włączyli się np. tarnowscy burmistrzowie m.in. Witold Rogoyski. Józef Szujski redagował natomiast  w czasie walk tajne czasopismo.

Mimo, że wiedza o powstańcah z naszej okolicy jest dość słaba wśród mieszkańców regionu, nie brakowało ochotników spod Tarnowa. W powstaniu walczył np. Adolf Vayhinger z Pilzna, Wojciech Hendzel  z Kołaczyc, Jakub Rachlewicz z Tuchowa, Wilhelm du Laurans z Bistuszowej, Czesław Królikowski- późniejszy lekarz w Ryglicach. Pomoc powstańcom niósł proboszcz parafii w Zalasowej ks. Franciszek Ząbecki i proboszcz Zwiernika ks. Józef Bereźnicki. Czynny udział w powstaniu brali mieszkańcy okolicznych wiosek m.in. Jodłowej, czego pamiątką jest zbiorowa mogiła powstańców na cmentarzu parafialnym. W Tarnowie na Starym Cmentarzu w słynnej piątej kwaterze - kwaterze zasłużonych - usypany został wzorem Łyczakowa już w 1891 r. kopiec powstańczy z imionami poległych powstańców. Co roku w styczniu w tym miejscu spotykają się patrioci, młodzież, harcerze.
 
Powstanie styczniowe jest trochę zapominane. Warto jednak odwiedzić miejsca pamięci narodowej, sięgnąć do źródeł historycznych. Mimo upadku, powstanie styczniowe zainspirowało następnych i po kilkudziesięciu latach Polska odzyskała niepodległość.
 
Podobny artykuł: Zapomniana rocznica w Polsce.

Wydarzenia rocznicowe:
 
Radni powiatu ws. rocznicy powstania styczniowego - 29 stycznia 2013 r.
 
W minionym tygodniu rocznicę uczczono w gimnazjum w Ryglicach. Spotkanie rocznicowe odbyło się także w Zalasowej. Zorganizował go prof. Włodzimierz Bernacki, poseł na Sejm RP. O godz. 17.00 była Msza św. w kościele pw Św. Jana Ewangelisty a później w Pałacu Pod Dębami miała miejsce prelekcja pt.: „Powstanie Styczniowe z perspektywy współczesnej”.
 
22.01.2013- uczestnicy tarnowskich uroczystości rocznicowych o godz. 15.45 spod głównej bramy Starego Cmentarza wyruszyli na kwaterę powstańców styczniowych, gdzie ok. godz. 16 odbył się apel poległych. O godz. 18.00 odbyła się Msza św. a po niej w Sali Klubu Inteligencji Katolickiej odbył się wykład nt. udziału w powstaniu mieszkańców regionu. Głównym organizatorem tych ceremonii jest Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego im. Gen. Józefa Bema w Tarnowie.
 
Uroczystości rocznicowe odbyły się także w Kołaczycach.
Film:

Pod koniec stycznia 2013 około 200 uczniów z siedmiu gimnazjów z terenie gminy Pilzno obejrzało wieczornicę „Gloria victis” przygotowaną przez uczniów Publicznego gimnazjum w Pilźnie.

Foto:

 


Niniejszy artykuł stanowi autorskie opracowanie i nie może być kopiowany bez zgody autora lub podania źródła.
Odsłon artykułów:
17393242

Odwiedza nas 265 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…