Rok jubileuszowy PilznaDla liczącego tysiąc lat Pilzna rozpoczął się wyjątkowy, jubileuszowy rok. Zbliża się właśnie 660 rocznica lokacji miasta. W jubileuszowe obchody włączone zostaną cykliczne imprezy organizowane tradycyjne w ciągu roku, oraz specjalnie zaplanowane nowe wydarzenia. Główne obchody będą miały miejsce w październiku 2014 roku - miejscem spotkania będzie odnowiony, historyczny rynek miasta.

Jubileuszowe akcenty towarzyszyć będą imprezom znajdującym się już od lat w kalendarzu wydarzeń gminnych takim jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, turniej piłkarski „Euro-Pilzno”, obchody Święta Konstytucji 3 Maja, Dożynki Gminne czy Święto Golonki Podkarpackiej. Do jubileuszu nawiązywać będą organizatorzy także innych imprez takich jak Spływ Kajakowy czy Święto Rzemiosła lub Wyścig Samochodowy.
O wydarzeniach tych zamieszczane są informacje na niniejszym portalu.

Podobne artykuły: Pilzno

W kalendarzu imprez roku 2014 pojawią się także zupełnie nowe wydarzenia. W czerwcu planowany jest bieg jubileuszowy na dystansie 660 metrów z udziałem 660 osób. W lipcu odbędzie się przegląd zespołów wokalnych z terenu kilku gmin tworzących lokalną Grupę Działania „Liwocz”. Kulminacja jubileuszowego świętowania wypadnie 4 i 5 października. Szczegóły nie są znane, ale wiadomo, że świętowania ma się odbyć na odnowionym rynku w Pilźnie. Zaplanowano m.in. sesję naukową, niewykluczone jest też plenerowe widowisko historyczne.

Przypomnijmy, że Pilzno jest jednym z najstarszych miast w regionie i w Polsce. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1105 roku, ale osada istniała znacznie wcześniej. Niegdyś miasto to było dużym ośrodkiem w regionie, m.in. za czasów I Rzeczypospolitej było miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego a od połowy XV w. do 1772 r. - stolicą powiatu pilzneńskiego w województwie sandomierskim. W 1354 r. otrzymało prawa miejskie. Od tego momentu stało się ono głównym ośrodkiem regionu, siedzibą władz administracyjnych i sądowniczych, wielokrotnie odwiedzanym przez polskich królów. Było także dużym centrum handlowym i rzemieślniczym.

- Pilzno i okolice opisał w XIX w. Wincenty Pol
- Pilzno przez tysiąc lat odgrywało znaczącą rolę w regionie. Jedną z przyczyn zmniejszenia znaczenia miasta była budowa sieci kolejowej z dala od Pilzna
- Najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Pilzna jest kościół pw. św. Jana Chrzciciela z 1256 r. Innym cennym zabytkiem jest Kościół oo. Karmelitów z początku XV w. Cenne są także kamieniczki w rynku oraz budynek „Sokoła” z 1906 r.
- Pilzno słynie obecnie m.in. z Muzeum Lalek.
- Miasto liczy blisko 5 tys. mieszkańców.

Odsłon artykułów:
13615453

Odwiedza nas 176 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…