Bezpieczne ferie z Policją

W najbliższy poniedziałek dzieci z Małopolski, województw kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego rozpoczynają ferie zimowe. Nad ich spokojnym przebiegiem oraz bezpieczeństwem dzieci, młodzieży i wypoczywających w naszych stronach turystów będą czuwać tarnowscy policjanci. Stróże prawa zadbają o spokój na drogach i w miejscach zabawy maluchów. W ramach codziennej służby patrolować będą miejsca grupowania się młodzieży i inne, potencjalnie niebezpieczne. Wspólne służby zaplanowano także z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i Strażą Ochrony Kolei. Policjanci odwiedzą także miejsca wypoczynku dzieci, przypominając im o podstawowych zasadach bezpiecznego spędzania ferii.

Wszystkich rodziców i opiekunów prosimy o zagospodarowanie dzieciom wolnego czasu, a przede wszystkim zapewnienie im należytej opieki. Dopilnujcie Państwo, aby Wasze pociechy nie przebywały w rejonach dzikich lodowisk, ślizgawek, niestrzeżonych akwenów, czy też graniczących z ulicami niebezpiecznych torów saneczkowych.

Podczas ferii tarnowscy policjanci zapewnią także bezpieczeństwo miłośnikom białego szaleństwa. Podobnie jak w ubiegłym roku będziemy obecni na stokach Siemiechowa, Jastrzębi i Lubinki. Patrol narciarski zareaguje na brawurę, stan nietrzeźwości i brak kasków ochronnych osób, które nie ukończyły 16 roku życia. Policjanci zwrócą też szczególną uwagę na bezpieczeństwo na drogach dojazdowych do wyciągów.

Część dzieci i młodzieży w okresie ferii wyjedzie poza miejsce zamieszkania. Aby bezpiecznie dotarły do miejsc wypoczynku policjanci Wydziału Ruchu Drogowego prowadzić będą na drogach całego powiatu wzmożone kontrole. W sposób szczególny przyglądać się będą zorganizowanym przewozom dzieci i młodzieży.

Sprawdzać będą stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób. Zwrócą również uwagę na stan techniczny autokarów, zwłaszcza na układ hamulcowy, kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie.

Wszystkim rodzicom i opiekunom przypominamy, o możliwości przeprowadzenie kontroli autokaru wiozącego dzieci na wypoczynek przed jego wyjazdem w trasę. Zainteresowanych jej przeprowadzeniem prosimy o kontakt telefoniczny (z wyprzedzeniem minimum jednego dnia przed planowanym wyjazdem), pod numerem 14 628 22 25 (w godzinach7:30-15:30) lub całodobowym 14 628 12 22. Stały punkt kontroli wyznaczony został na terenie rampy kolejowej przy ul. Bandrowskiego w Tarnowie.

Kierowcy przewożący w sposób indywidualny swoje pociechy także powinni spodziewać się kontroli. Policjanci zwrócą uwagę czy dzieci przewożone są w fotelikach, a bagaże i sprzęt narciarski w sposób nie stwarzający zagrożenia podróżującym.

Tarnowska policja życzy wszystkim dzieciom wspaniałych i przede wszystkim bezpiecznych ferii

Aby  wypoczynek był dla wszystkich spokojny i bezpieczny warto skorzystać z kilku rad

• bezpieczna podróż

Wybierając się na zimowy wypoczynek powinniśmy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Poruszając się własnym środkiem transportu pamiętajmy o sprawdzeniu  stanu technicznego pojazdu i usunięciu nawet najdrobniejszych usterek. Za kierownicę siądźmy trzeźwi i wypoczęci. Na postój wybierajmy miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu zabierzmy wszystkie wartościowe przedmioty, drogą odzież i dokumenty, zamknijmy auto, uruchamiając urządzenia alarmowe. W trakcie podróży możemy być narażeni na kradzież samochodu metodą na stłuczkę lub na wypadek – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary. W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze albo skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm.

Korzystając z pociągów czy autobusów dalekobieżnych unikajmy sztucznego tłoku i pilnujmy bagażu szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu. Pamiętajmy, aby nie rozmawiać z przygodnie poznanymi ludźmi i nie przyjmować poczęstunków od współpasażerów. W pociągu opuszczając przedział zawsze zabierajmy ze sobą pieniądze i dokumenty. O każdej  podejrzanej  sytuacji powinniśmy powiadomić obsługę pociągu.

• bezpieczne mieszkanie

Nie opowiadajmy wszystkim o planowanym wyjeździe. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiajmy wiadomości informującej o wyjeździe. Klucze do mieszkania przekażmy krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi, poprośmy, by zbierał ulotki reklamowe spod drzwi, wieczorem zaś zapalił światło. Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką! Cenne przedmioty i gotówkę zdeponujmy w sejfie lub oddajmy na przechowanie zaufanej osobie. Przed wyjazdem zamknijmy zawór wody i gazu, aby uniknąć ewentualnej awarii.

• ferie w miejscu zamieszkania

Bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy dzieci spędzają zimowy wypoczynek w miejscu zamieszkania i pozostają przez kilka lub kilkanaście godzin bez opieki pracujących rodziców.

Przypomnijmy dzieciom, aby pod żadnym pozorem nie wpuszczały obcych do domu. Dziecko powinno mieć kontakt telefoniczny z rodzicami i informować ich o każdym istniejącym zagrożeniu. Poza domem dzieci powinny bawić się w grupie - najlepiej pod okiem dorosłej osoby. Należy uczulić dziecko, by nie rozmawiało z obcymi, nie wsiadało do samochodów takich osób, ani nie oddalało się w ich towarzystwie.
Wytłumaczmy dzieciom, aby unikały niebezpiecznych miejsc – ulic, pokrytych lodem rzek, stawów, jezior- zabawa tam może mieć tragiczny finał.

Rodzice nastolatków, udających się na wypoczynek w grupie młodzieży powinni dokładnie wiedzieć gdzie i z kim wybiera się młoda osoba. Starajmy się poznać współuczestników wyjazdu i utrzymujmy z synem lub córką stały kontakt telefoniczny.

- bezpieczna zabawa na lodzie

Dzieci uwielbiają zabawy na lodowiskach, ślizgawkach, czy zamarzniętych rzekach. Szczególnie w okresie ferii zimowych zwracajmy uwagę na przestrzeganie podstawowych zasad, aby ten czas zabawy był przyjemny i bezpieczny.
• Jeśli to możliwe, zorganizujmy dzieciom zabawy na nadzorowanych lodowiskach i ślizgawkach. Będziemy wtedy pewni, że nasze pociechy mają zapewnioną fachową opiekę osób dorosłych.
• Jeśli dzieci mają się bawić na lodzie pokrywającym zbiornik wody, to powinni go wcześniej sprawdzić dorośli - lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości i nie powinno być na nim przerębli. Także temperatura otoczenia musi być ujemna.
• Należy przestrzec dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Także pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, ponieważ pod warstwą śniegu nie widać przerębli.
• Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby – mogą one przebywać w pewnej odległości od siebie, ale zawsze w zasięgu wzroku. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to także wędkarzy).
• Bawiąc się na lodzie nie należy trzymać rąk w kieszeniach – w razie wpadnięcia do wody łatwiej można się wydostać na powierzchnię.

• Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.
• Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

• W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
• Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
• Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
• Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.
• Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to wywołać u niej szok termiczny.
• W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe płyny. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.

Info: KMP Tarnów

Odsłon artykułów:
17392820

Odwiedza nas 134 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…