Delegacja do wieczności. Stanisław Zając

10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem zginął człowiek z naszej okolicy, senator RP, Stanisław Zając. Poleciał tam w delegacji, aby uczcić ofiary zbrodni sowieckiej na Polakach.
 
Dopiero po dwóch tygodniach od tragicznej śmierci odbył się pogrzeb senatora. Podobnie, jak w wielu przypadkach ofiar katastrofy, rodzina miała trudności w rozpoznaniu ciała bliskiej osoby. W końcu jednak dzięki specjalistycznym badaniom udało się przeprowadzić identyfikację.
 
Na pogrzeb do Jasła przybyło kilka tysięcy osób.
 
 
Stanisław Zając urodził się w 1949 roku w Święcanach, gmina Skołyszyn. Był żonaty - jego żona Alicja w 2010 r. uzyskała mandat senatora. Miał dwoje dzieci.
 
W 1971 r. ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i uzyskał aplikację sędziowską w Sądzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Pracował jako asesor sądowy, a następnie był sędzią w Sądzie Powiatowym w Jaśle. Później uzyskał aplikację adwokacką i zajął się adwokaturą w Krośnie, a później w Jaśle. Brał udział w procesach politycznych u schyłku reżimu komunistycznego w Polsce.
 
Był posłem do Sejmu RP I, III, V, VI kadencji oraz senatorem VI kadencji. Ostatnio startował z ramienia PiS.
Wybory do Senatu potwierdziły niekwestionowaną pozycję polityczną Stanisława Zająca, który odniósł zdecydowane zwycięstwo w rywalizacji o fotel senatora, otrzymując blisko 50% wszystkich głosów.
Szczególnie cenne były jego kontakty z Polonią i podjęcie inicjatyw ustawodawczych w pracy parlamentarnej.
W uznaniu działalności publicznej otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia i Miasta Jasła, Medal Uniwersytetu Rzeszowskiego, Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa, odznakę „Przyjaciel Dziecka”, Złotą Odznakę PZMot, Złotą Odznakę Honorową Związku Inwalidów Wojennych RP i Odznakę Honorową Za Zasługi Dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Był Członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża, inicjatorem wielu akcji charytatywnych a także laureatem wielu plebiscytów czytelników regionalnych czasopism.
 
Wśród jego działań i inicjatyw należy wymienić chociaż niektóre z nich:
Zabiegał o budowę zbiornika wodnego Kąty - Myscowa na rzece Wisłoce. Wspierał planowane przedsięwzięcia budowy zbiorników retencyjnych Rudawka Rymanowska na Wisłoku i Dukla na Jasionce. Doradzał i wspierał realizację projektu budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej dla 16 gmin Związku Gmin Dorzecza Wisłoki. Wspierał budowę autostrady A-4 i drogi szybkiego ruchu S-19 do Barwinka. Jego pomysłem było utworzenie Uniwersytetu Rzeszowskiego. Walczył o remont cerkwi w Krempnej, miejsc pamięci narodowej w Jaśle, Nowym Żmigrodzie i Kobylanach.
 
Dziś minęła 3 rocznica jego śmierci. W sobotę 13 kwietnia odbędą się uroczystości w Święcanach. Rozpocznie je Msza św. o godz. 9. Natomiast o 10.30 będzie miał miejsce Bieg Pamięci Senatora Stanisława Zająca.
 
Źródło artykułu: http://rozum.salon24.pl/169628,stanislaw-zajac-zegnaj-senatorze
Odsłon artykułów:
17391852

Odwiedza nas 318 gości oraz 0 użytkowników.

Top
W tej witrynie używane są cookies. Możesz je wyłączyć, ale strony mogą nie działać poprawnie. Więcej informacji…